Eylül Kübra Uzun eylulkubrauzun@gmail.com@

Netflix'in zirvesinde neden Gözlerinin Ardında var?

Psikolojik gerilime gece terörü, finaline de ters köşe ekleyince zirveden inmemesi normal...

Bu hafta Netflix Türkiye’nin zirvesinde Sarah Pinborough’un Behind Her Eyes kitabından uyarlanmış 6 bölümlük psikolojik gerilim dizisi Gözlerinin Ardında yer alıyor. İlk bakışta klasik bir aşk üçgeni gibi algılansa da aslında gizemli hikayesi ile dikkat çeken mini bir dizi…

İlk ve son bölüm hariç aradaki bölümlerde tempoyu çok düşük buldum. Buna rağmen bu kadar izleniyor ve zirvede olması büyük bir başarı… Dizi yerine sinema filmi olsaymış bence daha iyi olurdu.

Öncelikle dizide klasik aşk üçgeninin dışında gece terörü,  rüya kontrolü ve beden dışı deneyim gibi terimlerden bahsedildiğine tanık olacaksınız. Bu temalar ilginizi çekiyorsa bu dizi de ilginizi fazlasıyla çekecektir.

Dizinin ilk bölümü eşinden boşanmış ve küçük bir çocuğu olan Louise (Simona Brown) ile David (Tom Bateman)’in bir gece barda tanışması ile başlar. Ertesi gün yarı zamanlı çalıştığı psikiyatri kliniğine gelen yeni doktorun, önceki gece yakınlaştığı kişi olduğunu öğrenir. Sonrasında Louise,  tesadüf (!) eseri tanıştığı David’in eşi Adele (Eve Hewson) ile de arkadaş olur. Adele ve Louise arkadaşlıklarını David’den saklamaya karar verirler. Geri dönüşler ile Adele’in geçmişinde bir süre rehabilitasyon merkezinde kaldığını, orada Rob (Robert Aramayo) isimli genç bir adamla çok yakın arkadaş olduğunu görüyoruz.

Hikaye devamında psikolojik bir gerilime dönüşüyor. Ancak ilk ve son bölüm arasındaki bölümler gereksiz detaylarla uzatılacağına, karakterleri ve aralarındaki ilişkiyi biraz daha derinleştirseler çok daha iyi olacakmış hissi yaratıyor.

David ile eşi Adele’in ilişkilerinde hem duygusal hem fiziksel açıdan sorunlar olduğunu ilk bölümden itibaren görüyoruz. Buna rağmen neden bu evliliği sonlandırmadıklarına dair fikir yürütmeye başlıyoruz.  Bu da diziyi izleyenlerde merak uyandıran bir unsur oluyor.

Louise ve David’in flörtleşirken iletişimlerinin sıcaklığı dikkat çekerken, ilişki yaşarken aralarındaki çekim gücü seyirciye hiç geçmiyor. Hikayenin geri kalanında olduğu gibi bu ilişkide de derinlik sağlanamadığı için birbirine aşık iki kişi göremiyoruz.

Oyunculuklara gelecek olursam; David başlangıçta gizemli, güçlü ve suçlu görünen bir profil çizerken finalde şaşkın, heyecanlı, saf aşık bir adam haline dönüşüyor. Bu üstüne çok düşünülmemiş, “Senaryoda yazılanı oynayayım yeter…” şeklinde bir performans olmuş…

Hikayede yine çok önemli bir detay olarak sunulan saat konusunun David’in endişelerini haklı çıkartan bir sebep olarak sunulması bana göre çok yanlış bir detay olmuş. Sonuçta “DNA ya da tanık diye bir gerçek var.” der ve susarım. Diziyi izleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Adele’in oyunculuğunu,  finalde öğrendiğimiz gerçeğe rağmen baştan sona çok tutarlı bulduğumu belirteyim. Hatta ilk sahneden itibaren her detayı en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir karakter olarak karşımıza çıkıyor Adele… Zaten dizideki merak duygusunu Adele’in David ve Rob ile olan ilişkisi belirliyor.

Louise bana göre dizideki en zayıf halka… Performansı hiç inandırıcı değil. Hatta final bölümünde şaşırtıcı derecede kötü bir oyunculuk sergilemiş diyebilirim. Filmdeki diğer oyuncuların değişim anları ile karşılaştırınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Rob’un performansını çok iyi buldum, karakterinin düşünülmemiş hiçbir detayı yok. Dikkatli olursanız ters köşe anını izlediğinizde bile Rob’un karakterinin ne derece tutarlı olduğunu anlayacaksınız.   

Renkler ve mekan seçimleri çok yerinde…  Gizemli havasından ötürü dizide kullanılan iki ayrı evin de çok doğru bir seçim olduğunu düşünüyorum. Ayrıca müziklere bayıldım; neredeyse her şarkıyı playlistime ekledim diyebilirim. Netflix’in sürekli eleştirildiği LGBT konusu ile alakalı “Eşcinsellik sahnesi koymadan eşcinsellik içeren bir proje” üretmesini de yenilikçi buldum ve sevdim.

Dizide “Final sahnesine öyle ya da böyle ulaşalım, arada saçmalamak serbest…” gibi bir durum olduğunu düşünüyorum. Halbuki hikayenin aralarına yerleştirilmiş çok güzel detaylar da vardı. Senaryoda neyin neden olduğunu anladığınızı sandığınız anda ya konu bambaşka bir yöne gidiyor ya da ters köşe yaparak şaşırtıyor. Dizinin bu kadar zirvede ve çok konuşuluyor olmasının nedeni de budur bence... Son ana kadar David ve Adele arasındaki gerilimin nedeni olarak,  olabilecek her türlü ihtimali düşündüğümüzü sandığımız anda hiç beklenmeyen bir finalle son bulmasıdır.

Sonuç olarak psikolojik gerilim türünü seven ve gece terörü, astral seyahat gibi konulara ilgisi olan bir izleyici iseniz eksiklerine rağmen önerebileceğim projelerden biri olur Behind Her Eyes…

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
1 Reytingler: Büyük Selçuklu mu, Selçuk Tepeli mi?
2 Mansur Yavaş'ın 5 Saniyelik Videosu Twitter'da Gündem Oldu
3 Turizm Bakanı’nın Skandal Videosunun Alameti Farikası Ortaya Çıktı
4 Teröristbaşı Fetullah Gülen'in En Son Görüntüsü
5 Can Bonomo'yu Takipçisinin Yorumu Çığırından Çıkarttı
6 CHP’nin Hamleleri, İyi Parti'de Sıkıntı Yaratıyor
7 Yılmaz Özdil: Bir memleketin siyaseti neyse medyası da odur
8 Kafe ve Restoranlar İsyan Etti: Açık Alanda Servis..
9 Ali Babacan: Z Kuşağından Yeni Bir Canlı Türü Gibi Bahsediyorlar
10 Bildirici: Turizm Bakanı’na Övgüler Yağdıran Gazeteciler, Neredesiniz?