Gidin evinize saçın virüsünüzü

Çin’de ortaya çıkan korona virüsü kabul edelim hepimizi endişelendiriyor ve korkutuyor.

Çin’de ortaya çıkan korona virüsü kabul edelim hepimizi endişelendiriyor ve korkutuyor. Ancak bu virüsten daha tehlikeli bir virüs var. O da ırkçılık.

Korona virüsü korkusu eski kıta Avrupa’da ırkçı söylem ve eylemlere neden oluyor. Irkçı saldırıların baş aktörleri de maalesef gençler. İtalya’da son dönemlerde aşırı sağ partilerin kullandıkları politik söylemler ve yaklaşımlar, sokakları daha da önemlisi gençleri ciddi biçimde etkiliyor.

Son olarak Venedik’te bir trende İtalya’da büyümüş, Çin kökenli üniversite öğrencisi Valentina Wang, ırkçı saldırıya maruz kaldı. Valentina’nın tek suçu ise gözlerinin çekik olmasıydı.

Trendeki iki 16 yaşındaki genç, evinden Venedik’teki üniversitesine dönmekte olan Valentina’ya ırkçı ve cinsel söylemlerde bulunup Valentina’nın üzerine defalarca tükürdüler.

İTALYA'DAKİ ÇİN MAĞAZALARI BOMBOŞ.. VİDEO

ÇOCUKLARA KADAR İNDİ

Diğer ırkçı saldırı da yine Venedik’te yaşanıyor. Bu sefer Çinli bir turist grubuna bir grup çocuk saldırıyor. Grubun içinde 6-7 yaşlarında çocuklar bulunuyor. Çocuklar, Çinli grupla dalga geçip üzerlerine tükürüp kaçıyorlar.

Floransa’da da bir Çinli bir turist grubuna ırkçı söylemlerde bulunulup “Gidin evinize saçın virüsünüzü” denilmişti.

Demokrasi, ifade özgürlüğü ve evrensel değerlerin kalesi olan eski kıta Avrupa ileriye gideceğine geriye gidiyor. Çokkültürlüğü kabul etmekte zorlanıyorlar. Halbuki sosyal medyanın doludizgin yürüdüğü, yeni kültürlere çok açık ve paylaşımcı bir geleceğin olduğu bir dünya var karşımızda.

İtalya’da aşırı sağ partilerin söylemlerine katılmayan milyonlar var ancak daha aktif olmaları şart.

Televizyonlarda, yazılı basında ve sosyal medyada “Made in Italy” (İtalyan yapımı) dışında  başka değerler olduğu vurgulanmalı ve toplumda evrensel değerlere sahip çıkan rol modeller yaratılmalı. Tabiiki yerel değerler korunmalı ve yerli üretici desteklenmeli ancak çokkültürlülük de bir zenginlik olarak algılanmalı.

Sokaklarda çocuklara kadar inen ve yeniden uyanan bu ırkçılık virüsünü yok etmek için toplumun yeniden evrensel değerlere sahip çıkması lazım. Yoksa esas bu virüs Avrupa’ya zarar verecek.

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
Şahan Gökbakar'dan İBB'ye dikkat çeken bağış1Şahan Gökbakar'dan İBB'ye dikkat çeken bağış
Habertürk'te ceza yiyen o programa neden ara verildi?2Habertürk'te ceza yiyen o programa neden ara verildi?
Erdoğan ve BDDK’dan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu3Erdoğan'dan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu
Saadet Partisi Erdoğan'ı IBAN TV ile vurdu4Saadet Partisi Erdoğan'ı IBAN TV ile vurdu
Bizimkiler Katil olarak bilinen Aykut Oray kimdir, kaç yaşında, nereli? Aykut Oray ne zaman öldü?5Bizimkiler Katil olarak bilinen Aykut Oray kimdir?
Cengiz Holding devletten 19 milyarlık ihale aldı6Cengiz Holding devletten 19 milyarlık ihale aldı
Fatih Altaylı'dan RTÜK'e tepki: Hadi bakalım TRT’ye de ceza verin7Fatih Altaylı'dan RTÜK'e tepki: Hadi bakalım TRT’ye de ceza verin
Karantinadaki ev kadınlarına kötü haber: Müge Anlı niye yok?8Karantinadaki ev kadınlarına kötü haber: Müge Anlı niye yok?
Koronavirüsün gezegene bilinmeyen etkisi9Koronavirüsün gezegene bilinmeyen etkisi
Ünlü oyuncu karantinada krem kurbanı oldu10Ünlü oyuncu karantinada krem kurbanı oldu