Sosyal medyada her gün yeni bir linç

Sosyal medya da ünlülere linç kampanyası her geçen gün yeni olaylarla sarsılıyor….

Tuğrul Yılmaz Tuğrul Yılmaz

Özellikle toplumun önde gelen kişilerine yapılan bu sosyal medya linç kültürü hızlanarak devam ediyor…

Bir dönem ve halen de aslında bitmemiş bir durum sosyal medya da ünlü öldürmek..

Bunun kime ne faydası var hala anlamış değilim çok yakın ünlü iki arkadaşımı sosyal medya da 5 kere öldürdüler kaza yaptı dediler evi yandı dediler…. insanları bu bilinçsiz çabaya iten güdü nedir acaba..

Şimdi bu linç kültürü şekil değiştirdi..

Bu sefer sosyal medya da öldürme modası yerini kariyer bitirme en sevdiği ünlü bile olsa küfür ve hakaret etme durumuna getirdi..

Bakın eleştiri demiyorum bence herkesin herkesi eleştirme ve beğenmeme hakkı vardır bu bence de bir özgürlük alanıdır ,fakat iş küfür ve hakaret hatta tehdit durumlarına gelince olay tamamı ile boyut değiştiriyor durum başka bir boyut alıyor….

Son yaşadığımız olay ;

Yaklaşık 20 yıldır Türkiye’nin en uzun Talk Show programını yapan Beyazıt Öztürk’ü hakaretlere boğduk küfürler ettik soruyorum ne elde ettik..

Oysa ki yıllardır vergi sıralamasında en fazla vergi veren ülkesine her anlamada katkısı olan bu insanın linç edilmesi kime ne yarar sağlar…

Yapmış olduğu açıklama da kendisi dile getirmedi ama ben dile getireyim üşenmeyin ve araştırın Beyazıt Öztürk bu zamana kadar devletine milyonlarla ifade edebilecek şekilde vergi ödemiştir, her kuruşuna kadar…bu ödenen vergilerle bu ülkede binlerce okul yapıldı öğretmen öğrenci yetişmedi mi..

Maalesef ki Bu zamana kadar iki tuğlayı üst üste koyamayan insanlar ülkesine ve milletine en faydalı kişileri vatan sevgisini ölçer oldu…hem de sıcacık evlerinde klavye başında….

Şunu açıkça söylüyorum Beyazıt Öztürk olayı örneği verecek olursak lütfen sosyal medya da toplumun önde gelen sanatçılarına saygılı olun hakaret ve küfür dolu paylaşımların bir yararı olmayacağını bilin..

Gençlerden isteğim Dünyanın bir çok ülkesindeki sosyal medya paylaşımlarını vaktiniz olduğunca bir okuyun ve araştırın…Sosyal Medya’da ünlülere yapılan bu yaklaşım maalesef ki bir tek bizde var…

Beyazıt Öztürk bu ülkenin bir değeridir…Maddi anlamda herhangi bir kaygısı olmayan bu insan ben Avustralya ya yerleşiyorum dese.. sizce bu karar hangimizi sevindirir kimin bundan ne yararı olabilir…

Tam da bu olayı yeni yeni unutmaya başladık derken ;

Buna benzer bir olayda ünlü gazeteci İzzet Çapa’nın başına geldi…

Her zamanki üslubu ile kaleme almış olduğu yazısında 3 adam TV programını eleştirdi…sen misin eleştiren günlerce sosyal medya dan kendisine hakaretler küfürler yapılmaya başlandı….

İsmine küfürlü TT ler hazırlandı yayıldı…bu olay çok üzücü bir olay ama daha da üzücüsü belki de ilk defa bir TV kanalı küfürlü ve hakaretler yapılan bu saygısızlıklara seyirci kaldı….

istediği zaman istediği programını Twitter da gündeme taşıyan TV kanalı niyeyse bu olay da hiç sesini çıkarmadı,adeta yapılan bu hakaretleri onayladı….

Bu da şunu gösteriyordu ki TV kanalı bu küfürlü ve hakaretli çalışmayı kendisi yaptırdı ,kendisi yaptırmadı ise de bir açıklama bile yapamadı….Kanalın sosyal medyası sorulan soruların hiç birisine mantıklı cevaplar veremedi…

Ve biliyorum ki Kanal çalışanlarının bu duyarsız ve anlamsız bakış açılarından Acun Ilıcalı’nın zerre kadar haberi yoktu…

Bir kanalın başarısı için yıllarca çalışacaksınız geceli gündüzlü emek vereceksiniz bir TV programı yapmak için dünyanın bir ucuna gidip yoğun yağan yağmurun altında program yapmaya başarılı olmaya çalışacaksınız birileri sıcak oturduğu koltuklarda sizin itibarınızı sıfırlayacak….

Bu olay gerçekten bana çok saçma geldi…

Ve buradan naçizane Acun ılıcalı’ya açık çağrım ;

Lütfen Kanalın Sosyal medyasına bir çeki düzen verin,son derece skandal bir iş yapan yönetici yada yöneticilerinizin Kanalınızın itibarını zayıflatmayın…

Unutmayın ki bu olaylara karşı çıkmazsanız bu gün başkasına yapılan yarın muhakkak size de yapılacaktır….

Umarım sosyal medya da bu tarz linç edilme yöntemleri bir an önce son bulur..

Beyazıt Öztürk’te izzet Çapa da bu ülkenin farklı alanlardaki önemli değerleridir…

Değerlerimize sahip çıkalım…