İstanbul’da E-scooter kullanmak riskli mi?

E-Scooter’lar önce Anadolu yakası sahil şeridinde hayatımıza girdi.

‘E-SCOOTER İLE MARTI’LIYORUZ’

Geçen hafta trendlerden bahsetmiştim. Bu hafta, şehirde hayatımızı kolaylaştırmak için atılan adımlardan bir yenisi daha eklendi ve bende bu konuda derinleşmek istedim.

Bu konuyu ayrı bir yazı olarak ele alma sebebim, aynı zamanda Belediyecilik ve Çevrecilik adına güzel bir gelişme olması.

E-Scooter’lar önce Anadolu yakası sahil şeridinde hayatımıza girdi.
Yakın zamanda da Avrupa yakasında sahil şeridinde kullanılmaya başladı.
Bu hafta sonu bende deneyimledim.

Geçen haftaki yazımda bahsettiğim gibi, özellikle Avrupa ve Amerika’da çok yaygın kullanılıyor. Bizde ise çok yeni. Fakat bir sürü tartışmayı da beraberinde getirdi.

Öncelikle insanların otomobil seyahatlerini azaltarak, karbondioksit salınımını ve özellikle büyük şehirlerde trafiği azaltmayı hedeflemek amaç. Bir yandan zamandan da tasarruf sağlıyor elbette.

Bu anlamda hayatımıza pek çok kolaylık sağlayacağı kesin. Kullanımı çok kolay. Uygulama üzerinden kullanıcı kaydı oluşturarak, kredi kartınızı tanımlıyorsunuz.

Sonra haritadan size en yakın noktada bulunan e- scooter’ınızı bulup QR kodu okutarak yolculuğa başlıyorsunuz. Teslim ettiğiniz noktada ise, kilitleyerek fotoğrafını çekiyorsunuz ve ne kadar süre kullandıysanız kartınızdan çekiliyor. Buraya kadar leziz.

Fakat kullanımı yaygınlaştıkça ve penetrasyonu arttıkça bizi bir takım riskler bekliyor olabilir.

Kask konusu bunlardan bir tanesi. Bende ilk deneyimimde yanımda bulunmadığı ve nispeten güvenli yani araç trafiği olmayan bir yerde deneyimlediğim ve hazırlıksız olduğum için kasksız kullanmak zorunda kaldım. Oysaki tekrar altını çizmek istiyorum.

Mutlaka kask kullanılması gerekiyor. Araç trafiğinin olduğu yerlerde kullanımı artarsa sorusu beni endişelendirmiyor değil elbette. Avrupa’da araç trafiği olan yerlerde kullanımı arttıkça ve kazalar meydana geldikçe tabiki bir takım önlemler alınmaya başladı.

Bizde henüz kullanımı çok yeni olduğu için şimdiden olası önlemler alınmalı diye düşünüyorum.

Bizde ‘Martı’ uygulaması üzerinden kullanabiliyorsunuz. Oldukça da başarılı buldum şahsen. Uygulamanın kolaylığı, başarılı bir deneyim sağlaması harikaydı.

Fakat korna veya zili yok. Onu ‘düt düt’ şeklinde sahildeki balıkçılara ben kendim yaptım :)

Çevrecilik ve trafik adına atılan bu adıma çok memnunuz fakat belki fiyat politikaları konusunda gençlerin kullanımını arttırmak adına biraz daha esnek olmaları gerekiyor.

4,7Km’lik (Yaklaşık 43dk) bir yolculuğa 35TL ödüyorsunuz. Kısacası gerçekten çevreci ama pahalı bir ulaşım çözümü gibi görünüyor.
Umarım yakın zamanda risk faktörleri azaltılarak (Belki kasklar için de bir servis eklenebilir) ve fiyat politikasını esneterek daha çok Martı’larız.

İBB’nin de bu konuda gereken desteği vereceğinden hiç şüphem yok.

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
Ünlü oyuncu Penn Badgley İstanbul'da1Ünlü oyuncu Penn Badgley İstanbul'da
Nagehan Alçı'dan şok sözler: Atatürk, Nazi Almanya'sından gaz alıp Dersim'de isyancıları zehirledi2Nagehan Alçı: Atatürk, Nazilerden gaz alıp Dersim'de isyancıları zehirledi
Tuvana Türkay bir erkekle sarmaş dolaş yakalandı, setten arkadaşım dedi3Tuvana Türkay bir erkekle sarmaş dolaş yakalandı, setten arkadaşım dedi
8 Aralık 2019 Pazar Reyting sonuçları: Savaşçı, O Ses Türkiye, Fox Ana Haber48 Aralık Reyting sonuçları: Savaşçı, O Ses Türkiye
Kim Milyoner Olmak İster Serpil Hanım, umarım caps yapmazlar dedi öyle bir soruda elendi ki..5Umarım caps yapmazlar dedi öyle bir soruda elendi ki..
Serhan Asker’den Halk TV'nin satış iddialarına açıklama6Halk TV'nin satış iddialarına flaş açıklama
Ceren Özdemir cinayeti FETÖ'nün halkı sokağa dökme planı mı?7Ceren Özdemir cinayetinde FETÖ parmağı iddiası
Juice WRLD kimdir? Juice WRLD neden öldü?8Juice WRLD kimdir? Juice WRLD neden öldü?
Davutoğlu cephesi: Erdoğan AKP'deki erimeyi durduramaz9Erdoğan AKP'deki erimeyi durduramaz
Beni Takip Et evinde Merve ve Mehmet aşk mı yaşıyor?10Beni Takip Et evinde Merve ve Mehmet aşk mı yaşıyor?