Herkes gider Mersin’e Türkiye gider tersine..

Mesela akıllı saatlerde Avrupa ve Amerika’yı 3 yıl geriden takip etmemize en çok ben içerliyor olabilirim.

Trendler, yeniye olan açlığımız ve fırsatları kaçırma (fear of missing out) korkumuzun tavan olduğu günleri yaşıyoruz.  Özellikle içerik tüketimi konusunda.

Netflix platformu 149 milyon abone sayısına ulaşırken, yepyeni içerik opsiyonları sunan pfatformlar çıkmaya başladı ve biz içeriğe göre platform aboneliği yaptırır hale geldik. Fear of missing out’un dibini görüyoruz yani. 

Şöyle örnek vereyim. Fi için Puhu Tv’yi, Handmaid’s Tale için Blu Tv’yi, Chernobyl için Digiturk Play’i derken; aboneliklerden abonelik beğenir olduk. Mesela sırf bu yüzden 2 bölüm ondan, 3 bölüm bundan izleyen bir grup var ki; sosyal ortamlarda konuşabilmek için çareyi böyle bulmuşlar.

Şimdi bir de Disney+ eklenecekmiş. 12 Kasım’da aylık 6,99 Usd’ye lanse edileceği söyleniyor. Marvel ve Star Wars severler için efsane bir haber olsa gerek.

GÖZDE ÜNVER / MEDYAFARESİ TV

Platform tanıtmak değil elbette amacım. Sadece içerikler değil, yaşamımızı kolaylaştıracak yeni ürünler/teknolojiler konusunda da bunu yaşıyoruz.

Mesela akıllı saatlerde Avrupa ve Amerika’yı 3 yıl geriden takip etmemize en çok ben içerliyor olabilirim. Apple Watch 4 serisi (Cellular) halen TR pazarına giremedi. BTK’nın E-sim testleri bitemediği için mi? Nedenini gerçekten merak ediyorum ve operatörlerle ilgili olduğunu düşünmüyorum. 

Neden biz telefonsuz bir hayatın nimetlerinden  yararlanmayalım ki? 

Spor yapanlar anlayacaktır beni, koşarken o telefonu bir türlü nerenize iliştireceğinizi bilemezsiniz. Bir yandan müzik  dinlemek istersin, kol bantları desen işlevsiz. Bu sefer de ekrana dokunmak için çıkartman gerek. Algılamaz vs veya ağırlık yapar kolundaki kafam kadar I-Phone’un..

Apple pay keza halen TR pazarında yok. Nedeni ise sanıyorum finans politikaları.. Çünkü teknoloji basını altyapı olarak kullanılabileceğini söylüyor. 

Bir çok nimeti de beraberinde getirecek oysa ki.

Amerika’da outdoor spor yapıyorsunuz diyelim, spor bitti ve kahve almak istediniz. Saatinizle ödeme yapabiliyorsunuz. 

Ne cüzdan ne de telefona gerek yok yani…

Bir yandan toplu taşımada bile kullanılabiliyor. Otobüse binip saatinizle ödeme yapmak efsane olmaz mıydı?

Starbucks ve McDonald’s Pre-Order aynı şekilde. 

Starbucks uygulaması kullanılabiliyorken, önden sipariş vermemizin ne sakıncası olabilir? Sıra beklemeyi mi seviyoruz yani?

Instagram müzik özelliği neden bizde yok? Sakıncalı bir durum mu bu?

Mobike ve Self Drive çılgınlığı ise sanıyorum en son nokta. 

Tabi Self Drive aracın özelliği ama kiralama şirketleri istediğin noktaya alıp bırakabileceğin Self Drive özelliği olan araçlar sunuyor. 

Bizde benzerini Garenta Moov yapmaya başladı ama halen çok fazla eksik var. Servis alanı çok kısıtlı, üstelik araçlar standart yani Self Drive özelliği yok. Fakat bu bile sevindirici bir gelişme pek tabi. 

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
4 Aralık 2019 Reyting sonuçları: Kuruluş Osman, Fatih Portakal, Afili Aşk lider kim?1Reyting sonuçları: Kuruluş Osman, Fatih Portakal
Sanatçı İlkay Akkaya'nın isyanı: Ölüm tehditleri alıyorum2Sanatçı İlkay Akkaya'nın isyanı: Ölüm tehditleri alıyorum
CHP’li vekilin Miraç gecesi iddiasına TRT’den flaş açıklama3CHP’li vekilin Miraç gecesi iddiasına TRT’den flaş açıklama
CHP anketinde Mansur Yavaş sürprizi! İşte sonuçlar4CHP anketinde Mansur Yavaş sürprizi! İşte sonuçlar
Olçok ailesi: Nihal Hanım soyadımızı kullanmasın5Olçok ailesi: Nihal Hanım soyadımızı kullanmasın
Konda: Babacan ve Davutoğlu yarım puan bile alsa Erdoğan'ın canı yanar6Babacan ve Davutoğlu yarım puan bile alsa Erdoğan'ın canı yanar
Hıncal Uluç'tan canlı yayını terk eden Fatih Altaylı'ya mesaj: Alnından öperim 7Hıncal Uluç'tan canlı yayını terk eden Altaylı'ya mesaj: Alnından öperim
Hande Erçel ve Buğra Gülsoy'u buluşturan Azize dizisiyle ilgili flaş karar!8Azize dizisiyle ilgili flaş karar!
Ceren Damar'ın katilinin avukatından skandal Ceren Özdemir paylaşımı9Ceren Damar'ın katilinin avukatından skandal Ceren Özdemir paylaşımı
Nihal Olçok: 15 Temmuz Bağışlarını geri çekin10Nihal Olçok: 15 Temmuz Bağışlarını geri çekin