Ayşenur Arslan: Gözaltı demeyelim, dava açılmış haberim yok

Ayşenur Arslan'ın Ankara 40 Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki bir davaya katılmadığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. Arslan, bir imza günü için gittiği Eskişehir’de gözaltına alındı.

Eklenme: 22 Mart 2019 22:05 - Güncelleme: 22 Mart 2019 22:15

Gazeteci Ayşenur Arslan, imza günü için gittiği Eskişehir’de gözaltına alındı.

Polis ekipleri otelden ayrılırken, gazeteci Ayşenur Arslan, hakkında dava açıldığını ve gitmediği için ‘yakalama kararı’ çıkarıldığını söyledi. Arslan, "Gazetecinin haber olması çok tatsız bir şeydir. Maalesef Türkiye’de bu çok sık oluyor. Ankara’da hakkında açılmış bir dava varmış, benim haberim yok. 12 Mart’ta bir yakalama kararı çıkmış, davaya gitmedim diye. Otomatik olarak bu işliyor, Eskişehir’e bir toplantı için gelmiştim, otele girip T.C. kimlik numaramı verince alarm vermiş. O nedenle polisler geldiler gözaltına alındım gibi yani şu anda oteldeyim, galiba ifade vermeye bir emniyete kadar gideceğim. Ama sırf ifade vermek için buna gözaltı demeyelim" dedi.

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada da, “Emniyet güçlerimiz tarafından 22 Mart günü saat 19.00 sıralarında kendisine adli bir konu ile ilgili tebligat yapılmıştır. Gözaltına alındığına dair haberler tamamen asılsızdır.” denildi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

Ayşenur Arslan'ın Ankara 40 Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki bir davaya katılmadığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. Arslan, bir imza günü için gittiği Eskişehir’de gözaltına alındı.

Ayşenur Arslan, dün Akşam Halk TV'de CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı canlı yayına katılmış, sabah saatlerinde ise Medya Mahallesi programını sunmuştu.

HALK TV'DEN AÇIKLAMA

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Şaban Sevinç konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, "Maalesef gözaltına alındı. Kendisi ile konuştum. Emniyete götürülüyor. Bu gece gözaltında tutulacak. Adli Tıpa götürülecek. Sürmekte olan bir davaya ilişkin gözaltına alındı. Eskişehir'de panele gitmişti. Bu geceyi emniyette geçirecek. Gözaltına almadan tebligat da yapılabilirdi. Türk medyasının ablasının bu şekilde gözaltına alınması artık ayıp. Saygıdeğer bir gazeteci. Ayşenur Arslan dün de ekrandaydı, bu sabah da ekrandaydı. Neden Eskişehir'de gözaltına alındı?Yarın da hafta sonu. Muhtemelen pazartesi gününe kalacak. Umarım bir an önce bırakırlar." dedi.

Barış Yarkadaş: 2018'de açılan bir davadan gözaltına alındı

CHP'li Barış Yarkadaş, "Arslan Ayşenur Arslan'la konuştum. Eskişehir Abacı Otel'e giriş yaptıktan on dakika sonra sivil ve resmi polisler gelmiş ve yakalama kararı olduğunu söylemiş. Ardından polis yetkilisiyle de konuştum. 2018'de açılan bir davadan dolayı işlem yaptıklarını söyledi." dedi.

Arslan: Gözaltı işlemim sona erdi

Halk TV canlı yayınına bağlanan Ayşenur Arslan, “Şu anda ben oteldeyim bir problem yok. Gözaltı işlemi sona erdi, yarın ifade vermeye gideceğim. Eskişehir Belediyesi, avukatlar, milletvekilleri, CHP Genel Merkezi hakikatten alarma geçtiler ve ellerinden geleni yapıyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şu şekilde:

“22 Mart günü bazı basın yayın organlarında Gazeteci Ayşenur Arslan’ın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevlilerince gözaltına alındığına dair aslı olmayan haberlerin yayınlandığı görülmüştür. Emniyet güçlerimiz tarafından 22 Mart günü saat 19.00 sıralarında kendisine adli bir konu ile ilgili tebligat yapılmıştır. Gözaltına alındığına dair haberler tamamen asılsızdır.”

“OTELE TC KİMLİK NUMARASI VERİNCE ALARM VERMİŞ”

Öte yandan kaldığı otelde gazetecilere konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazeteci Ayşenur Arslan, “Hakkımda açılmış bir dava varmış Ankara’da benim haberim yok 12 Mart’ta bir yakalama kararı çıkmış. Davaya gitmedim diye. Ve otomatik olarak bu işliyor. Eskişehir’e bir toplantı için gelmiştim. Otele girince T.C. kimlik numarası verince alarm vermiş. O nedenle geldiler, gözaltına alındım gibi. Yani şuanda oteldeyim, otelim kafesindeyim. Galiba emniyete gideceğim ifade vermeye ama sırf ifade vermek için. Buna gözaltı demeyelim belki de, bilmiyorum” ifadelerini kullandı.


''DAVA AÇILMIŞ HABERİM YOK''

Ayrıca Arslan, “Halkı kin, nefret ve suça teşvik etmişim. Bunu nasıl, niçin yapmışım hiçbir fikrim yok açıkçası. Dava açılmış haberim yok. Sadece bu kadarını biliyorum. 40. Asliye Ceza, halkı kin ve nefretle suç işlemeye teşvik etmişim. Emniyete gideceğiz ondan sonra sorun çözülmüş olacak. Çünkü bir prosedür varmış onun yerine getirilmesi gerekiyormuş. Tabi şunu söylemek lazım Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısının bu konuda herhangi bir dahili yok. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı herhangi bir gözaltı talimatı vermiş değil. Tamamen otomatik olarak T.C. kimlik numaram otele girince ‘A biz bunu arıyoruz’ demişler” dedi.

Etiketler : ayşenur arslan