Abone Ol

VAR Tartışmaları Sona Erecek: FIFA'dan Sürpriz Adım...

VAR yani Video Asistan Hakem sistemi Türkiye'de ve dünyada kullanılmaya başladığından beri tartışmaların odağındaydı. Özellikle son dönemde ülkemizde VAR kararlarından tüm takımlarımız rahatsız. FIFA tüm bu karmaşıklığa son verecek adımlar atmaya hazırlanıyor.

VAR Tartışmaları Sona Erecek: FIFA'dan Sürpriz Adım...

VAR konusunda yeni bir teknoloji üzerinde duruluyor. Daily Mail’de yer alan özel haberde, FIFA’nın VAR için ‘yapay zeka’ üzerinde projeler hazırladığı ifade edildi.
FIFA’nın planladığı bu yapay zeka çalışmasıyla ofsaytlar anında belirlenecek, kararlardaki gecikmeler azalacak ve tüm çizgiler özel bir teknoloji ile çizilecek. Geçtiğimiz ay da Katar’da düzenlenen FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda bu sistem denenmişti.

Bu çalışmalarla ilgili başta Mark Clattenburg olmak üzere Premier Lig yönetimi görüşlerini bildirdi. Bu çalışmanın adalet açısından daha faydalı olacağı kaydedildi.
Planlanan bu sistemdeki yapay zeka, oyuncuların hareketlerini izliyor ve tam olarak geçişin yapıldığı anı yakalıyor. Böylece VAR, saniyeler içinde ofsayt veya ofsayt değil kararı vererek yardımcı hakemi uyarıyor.

FIFA’nın uygulamaya sokacağı yapay zeka, gol atılabilecek en uzak vücut bölümünü de otomatik olarak buluyor. Bu çalışmayla tartışmaların son bulması hedefleniyor.