MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye İngiliz Tatilciler İçin En Ucuz Ülke Oldu

İngilizler, hafta sonu tatillerinde önümüzdeki günlerde okulların gireceği ara tatil dönemi ve sonrasında İspanya’yı mı Türkiye’yi mi tercih edecek?

Eklenme: 24 Eylül 2021 08:46 - Güncelleme: 24 Eylül 2021 09:09

İngiltere Post Office’nin Travel Money Barometresi bu soruya yanıt olabilecek ipuçları veriyor.

Zira İngilizler için Türkiye aile tatilleri için ideal. Ayrıca Türkiye İngiliz aileler için en ucuz ülke. Buna şimdi bir de TL’nin Pound karşısında değer yitirmesi eklendi. Bu durumda Türkiye İngiliz tatilciler için daha da ucuz destinasyon oldu.

Buna karşılık Avrupa ülkeleri, ulaşılabilirlik kolaylığı da eklendiğinde iki günlük hafta sonu tatilleri için daha cazip.

En ucuz hafta sonu Arnavutluk Tiran

Dünya Gazetesi’nin Seyahat Endüstrisi sayfasındaki haberde şöyle deniyor:

İngiltere posta birimi yurttaşlarının Avrupa’da hafta sonu iki günlüğüne gidebileceği şehirlerdeki konaklama ve akşam yemeği fiyatlarını araştırıp en ucuz ve en pahalı şehirleri belirledi.

Post Office’nin hazırladığı Travel Money Şehir Fiyatları Barometresi’ne göre İngilizler için hafta sonunda Arnavutluk’un başkenti Tiran iki günlük hafta sonu tatili için ucuzlukta ilk sırada yer alıyor.

Avrupa ülkelerinden 40 şehirdeki konaklama ve yemek fiyatlarına göre Tiran’da iki kişi iki gecelik konaklama 61 Pound iken İrlanda’nın başkenti Belfast’ta 221 Pound.

İngilizler Tiran’da bir şişe şarap ve iki kişilik üç çeşit akşam yemeği için 38 Pound öderken aynı şey için İsveç’in başkenti Stokholm’de 138 Pound ödüyor.

Post Office Barometresi çalışmayı kendine göre belirlediği Avrupa ülkelerinin 40 şehrinde yaptı. Türkiye listede yok.

Aile tatilinde Türkiye 

Post Office tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre Pound’un Avro karşısında değer kazanması nedeniyle İngilizler için bütün ülkelerde tatil ucuzlarken en çok ucuzlayan yer Türkiye’nin Marmaris bölgesi oldu. Aile tatilinde ucuzlukta Türkiye Marmaris’i Bulgaristan’ın Sunny Beach, Kıbrıs’ın Baf ve Portekiz’in Algarve’si izliyor.

Türkiye’ye gelen İngiliz 500 Sterlin’de 193 Sterlin avantaj elde ediyor

İngilizlerin Türkiye’yi tercihlerinde gelenlerin memnun kalarak sorunsuz tatil yaşaması yanında önemi bir nedeni daha ortaya çıktı.

Post Office, ülkelerin Sterlin karşısındaki değer değişiminden hareketle İngilizler için hangi ülkenin daha avantajlı olduğunu araştırdı.

Araştırmaya göre TL’nin Sterlin karşısında değer yitirmesi nedeniyle Türkiye İngiliz turistler için en avantajlı ülke.

İngilizler için Avrupa’nın en ucuz hafta sonu tatili yapılacak şehirler (Pound)

Konaklama(*)
Akşam yemeği (**)
Tiran 
61
Tiran 
38
Riga 
63
Lizbon 
45
Vilnüs 
72
Zagreb 
47
Lizbon 
73
Prag 
49
Krakov 
80
Katowice 
51
Katowice 
80
Porto 
52
Budapeşte 
84
Vilnius 
54
Varşova 
86
Varşova 
55
Tallinn 
90
Barselona 
58
Lille 
102
Roma 
59
(*)3 yıldızlı otelde iki kişi, iki gece 
(**) Bir şişe şarap, iki kişilik üç çeşit yemek

Dünya