Abone Ol

Türk medyasının acı kaybı: Metin Münir hayatını kaybetti

Kıbrıslı gazeteci ve yazar Metin Münir; 79 yaşında, Lefkoşa'da hayatını kaybetti.

Türk medyasının acı kaybı: Metin Münir hayatını kaybetti

Öğle saatlerinde Girne Ozanköy’de ki evinde rahatsızlanan Metin Münir, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Münir, Lefkoşa Yakın Doğu Hastanesi'nde yapılan cerrahi müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Son yıllarını KKTC Ozanköy'de ki evinde geçiren Metin Münir, oradaki hayatını kendisine özgü üslubu ve çarpıcı doğa tasvirleriyle T24'teki köşesinde yazdı. 

Metin MÜNİR Kimdir

Metin Münir 1944'te Lefkoşa’da doğdu. Liseden sonra Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu ve gazeteci oldu. Münir, öğrenimine ara verip iki sene Kıbrıs Harekâtı'nda mücahitlik yapmıştır[1]. Turkish Daily News, BBC, London Times, Financial Times ve Sunday Times'ın Türkiye temsilciliğini, Güneş Gazetesi'nin bir buçuk yıl genel yayın yönetmenliğini, Yeni Yüzyıl, Yeni Binyıl, Sabah Gazetesi ve Vatan Gazetesi'de köşe yazarlığı yapmıştır.

İlk işi olan Turkish Daily News'da, beş yıl çalıştı. Bundan sonra Financial Times ve Sunday Times'ın 12 yıl boyunca Türkiye temsilciliğini yaptı. Sonraki bir buçuk yıl Güneş gazetesinin genel yayın yönetmeni oldu. Yeni Yüzyıl, Sabah ve Vatan'da çalıştı. Günümüzde haftanın dört günü Milliyet Gazetesi'nde yazıyordu. 2 Kasım 2012'de Milliyet'teki işine son verilen Metin Münir, 30 Haziran 2015 tarihinden sonra T24 haber sitesinde yazılarına devam etmişti.

Basılmış iki kitabı (Sabah Olayı, İstanbul, Altın Kitaplar Yayınevi, Ölümden sonraki hayatım, anı, İstanbul, Doğan Kitap, var. Sona ermiş 2 evliliğinden olma 4 çocuk babasıdır.