MedyaFaresi MedyaFaresi

Tunceli’de CHP Seyid Rıza’yı andı, ulusalcı kanat ayaklandı

CHP Tunceli İl başkanlığı, Cumhuriyet'e karşı çıkan Seyid Rıza için anma töreni düzenledi.

Eklenme: 17 Kasım 2017 11:05 - Güncelleme: 17 Kasım 2017 11:13

Seyid Rıza Meydanı'nda bir araya gelen grup, ellerinde Seyid Rıza ve arkadaşlarının fotoğraflarını tutarak, sessiz protesto eylemi düzenledi. CHP'li grup adına basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, devletin 1938 yılında “Dersim”in kapısında insanlığından, vicdanından, aklından ve mantığından soyunduğunu belirterek, "1938 Dersim, Türkiye Cumhuriyeti’nin cinnetidir.

Tanıklarımız aynı zamanda bu zulmün müsebbibleridir. İnsanoğlunun en zalim kılıç darbesiyle bu dünyadan göçüp gitmiş atalarımızdan bir nebze hürmetin ve merhametin esirgenmesi duygularımızı incitmektedir. Sözümüz haklılığımızı ispat için değildir. Ne olursa olsun umudumuzu ve inancımızı korumakta kararlıyız" dedi. CHP'nin anmasına türkücü Ferhat Tunç da katıldı.

“ONLAR ALENEN ANMA TÖRENİ DÜZENLEMEYE UTANMAYACAKLAR AMA…”

Cumhuriyet’i tanımayıp isyan eden Seyid Rıza’ya sahip çıkan CHP’ye tepkiler geldi.

CHP eski Milletvekili Şahin Mengü, soysal medya hesabından “CHP Tunceli İl Başkanlığı, Hain Seyit Rıza için anma töreni düzenlemiş.Bu davranışı eleştirirsek yanlış mı yapmış olacağız. Onlar vatan haini Seyit Rıza'yı alenen anma töreni düzenlemeye utanmayacaklar ama biz bunları alenen eleştirirsek partiye zarar vermiş olacağız” mesajını paylaştı.

“GÖREVDEN ALINMALI ALİ RIZA GÜDER”

Aydınlık gazetesinin bugünkü başyazısında ise CHP’nin Seyid Rıza anması yer aldı. Aydınlık, CHP’yi “Henüz 10 Kasım’ın üzerinden bir hafta geçti. Milyonların Anıtkabir akını hala zihinlerde. Hükümet medyası bile indirmedi manşetlerden. Köşe yazarları mürekkep tüketti özür dilemekten. Artık Türkiye’de yer gök Atatürk! Peki ne yapıyor Atatürk’ün kurduğu CHP? Cumhuriyet’e kurşun sıkan Seyit Rıza’ya sahip çıkıyor.

Hem de ‘1938 Cumhuriyet’in cinnetidir’ sözleriyle. Eee ne diyelim, Dersimli Kemal olunca Genel Başkanı, kime sahip çıkacaktı İl Başkanı? ‘Yok öyle değil’ diyorsa yöneticiler, yapılacak tek şey görünüyor, görevden alınmalı Ali Rıza Güder.”