Abone Ol

TÜİK tahribatı: Enflasyon Geriye Dönük Yeniden Hesaplanmalı, maaşlara ek zam yapılmalı

Eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, "Enflasyonun en az 3-4 yıl geriye dönük olarak yeniden hesaplanması gerekir."

TÜİK tahribatı: Enflasyon Geriye Dönük Yeniden Hesaplanmalı, maaşlara ek zam yapılmalı

Aydemir, sabit gelirlerinin enflasyon karşısındaki kayıplarının geri verilmesi gerektiğini söyledi.

Enflasyon verilerinin sadece "birkaç hafta" içinde geriye dönük bir şekilde hesaplanabileceğini belirten Aydemir, daha önce bu durumun Arjantin'de gerçekleştiği bilgisini verdi. Aydemir, "Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmazsa, ki öyle görünüyor, 3 Hazirana yetişmese bile 3 Temmuz'da ilk gerçek enflasyon verisi yayımlanmış olur diye düşünüyorum."

O zaman büyüme verin de yanlış demektir

Maaş zamlarının yeniden hesaplanması gerektiğine dikkati çeken Aydemir, "Şu anda yaşadığımız yoksulluğun ana nedeni TÜİK'in enflasyonu düşük göstermesidir.
Bunun faturasını sabit gelirliler ödedi. Artık bu kadar yoksulluk yeter. Yapılacak ilk iş sabit gelirlilerin gerçek enflasyon kayıplarını geri vermektir."

Aydemir, Millet İttifakı olarak iktidara gelmeleri durumunda enflasyon verilerini en az 3-4 yıl geriye doğru inceleyip düzeltme yapacaklarını belirterek, "Enflasyonu yanlış hesaplıyorsan milli gelirin deflatörünü de yanlış hesaplıyorsun demektir. O zaman büyüme verin de yanlış demektir. Bu durumda büyüme gösterildiğinden daha düşük çıkacaktır" değerlendirmesini yaptı.