MedyaFaresi MedyaFaresi

TSK yeniden Kemalist subayların kontrolüne mi giriyor?

AKP’deki Atatürk tartışması sürerken Hükümete yakın Yeni şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, “Ordu, yeniden Kemalistlerin kontrolüne mi giriyor?” sorusuyla tepkisini dile getirmişdi.

Eklenme: 15 Kasım 2017 19:04 - Güncelleme: 15 Kasım 2017 19:09

Mehmet Acet, “Yine mi Kemalistler, hayır, yapma John!” başlıklı dünkü yazısında, 2009 yılı başında Ergenekon ve Balyoz kumpaslarıyla tasfiye edilen isimlerin yerine FETÖ’cülerin geldiğini hatırlattı. “Ordu içinde ‘İçimizdeki FETÖ’cüler temizlensin, sonra TSK bize kalsın’ ajandasıyla hareket eden bir damar olduğundan daha önce bir başka yazıda da söz etmiştim” diyen Mehmet Acet, “Kemalist/ulusalcı çevreler TSK’nın 2010 öncesi sahip olduğu ‘rejim bekçiliği’ rolüne geri dönmesi için çaba harcıyor” iddiasını ortaya atmıştı.

ARADIĞI YANITI BULDU

“Ordu, yeniden Kemalistlerin kontrolüne mi giriyor?” sorusunu gündeme getiren Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet ise bugünkü yazısında yine aynı konuyu ele aldı.

Acet “Bu konuya ikinci kere girmemin nedeni, cevabını aradığım sorunun yanıtının gelmiş olması” diye yazdı ve şöyle devam etti:

“Pazartesi yazısı üzerine, 15 Temmuz sonrası TSK’nın yeniden yapılanması sürecinde imzası bulunan, bu işleri yürüten kadroda görevi bulunan önemli bir isim aradı.

‘Dediğin anlamda bir sıkıntı yok’ dedi.

Bu bir…

TSK’ya 15 Temmuz sonrası subay/astsubay/erbaş alımında ‘Toplumsal dengenin gözetildiğini’ söyledi.

Bu iki…

Bu yanıtlar ne anlama geliyor?

Ordu içinde, TSK’yı kendi yörüngelerine sokarak, eski günlere dönmek isteyen Kemalist kadrolaşmaya izin verilmeyecek anlamına geliyor.

Toplumsal denge dediğimiz şu:

Orduya, Türkiye sosyolojisinin ortalamasının yansıması.

Ehliyet, liyakat sahibi, askerlik yapabilecek asgari vasıflara sahip herkesin girebilmesi, bu şekilde bu kurumların ele geçirilecek mevzi olmaktan çıkarılması.

Bunu söylerken Kemalistlerin/Ulusalcıların Aşkale Kampı’na gönderilmesi gibi bir seçenek de sunuyor değilim.

15 Temmuz’un devam eden günlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı tarif de böyle bir çerçeveye oturuyordu zaten.

‘Devletin sahibi kim olacak’ sorusunu gündeme getirdikten sonra ‘Millet’ yanıtını vermişti Erdoğan.”

ÖZKÖK’TEN MEKTUP

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök de bugünkü yazısında AKP’li seçmene mektup yazarak “AKP'li kardeşim, bu iki tipi iyi tanı, bil ki ondan sana hayır yok” dedi.

Özkök “İsimlerini vermeyeceğim...” dedi ancak Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet ile Yeni Akit yazarı Ali Osman Aydın’ın yazılarına değindi. Özkök şunları yazdı:

“Çünkü artık bu trolkafaları tanıtmak istemiyorum. İkisi de üç-beş biner satan iki ayrı gazetede yazıyor. Güya ikisi de AKP’yi destekliyor... İkisi de Cumhurbaşkanı Atatürk’ü saygıyla andığı için, AKP’li bazı ilçeler 10 Kasım günü otobüs kaldırdığı için panikte... Aynı gün iki ayrı gazetede, ikisi de aynı provokasyonu yapıyor.

- Biri diyor ki:

‘Varsın 2019’daki seçimi kaybedelim, ama Atatürk demeyelim...’

- Öteki ise daha azgın azınlık... Provokasyonu daha da ileri götürüyor ve diyor ki:

‘Orduya yine Kemalistler hâkim oluyor...’

AKP’ye oy veren kardeşim... Bil ki, bu iki adamın da tek derdi var. İkisi de panikte... Sattığı üç-beş bin gazete ile Cumhurbaşkanı’nın uçağından inmeyen, ekmeğini, milletin bir parçasını, ötekinin düşmanı haline getirerek kazanacağına inanan insanlar bunlar...”