Abone Ol

Son dakika: İsrail'den Lübnan’a savaş tehdidi: Taş devrine çeviririz!

Dün Suudi Arabistan veliaht prensini ülkesine çağıran İsrail İstihbarat Bakanı Yisrail Katz, Londra merkezli Suudi gazete Elaph'a konuştu.

İsrail'den savaş tehdidi: Taş devrine çeviririz!

Londra merkezli Suudi Arabistan gazetesi Elaph'a açıklamalarda bulunan İsrail İstihbarat Bakanı Yisrail Katz, "Askeri harekata girişip onlara engel olacağız, tıpkı Suriye'de olduğu gibi. Çok daha geniş ve güçlü bir saldırı olacak, bu kez tüm Lübnan hedef alınacak" dedi.

İran'ın bölgede füze tesisi inşasında olduğunu vurgulayan Katz, buna engel olacaklarını dile getirdi.

Katz, İsrail'in 2006'daki savaşta Hizbullah'a karşı büyük bir hezimete uğrayarak Lübnan'dan geri çekilmek zorunda kalmasına da değindi. Katz, 11 sene önce yaşanan olayla bir piknikle karşılaştırdı ve "Size söylüyorum, Lübnan'ı taş devrine çevireceğiz" dedi.

İsrailli Bakan, "Aynı zamanda, savaş istemiyoruz, Lübnan'a zarar vermekle ilgilenmiyoruz ama bir Lübnanlı'nın bize saldırmasını kabul etmeyeceğiz" dedi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da kısa süre önce Suudi Arabistanmedyasına konuşmuş, tarihte bir ilk olarak gösterilen bu olay Suudi Arabistan-İsrail yakınlaşmasına kanıt olarak sunulmuştu. İsrailli komutanın Suudi Arabistan medyasına konuşmasıyla yaşanan şaşkınlığın gerekçesi, ilk kez yüksek rütbeli bir İsrailli askerin Suudi Arabistan’daki bir yayın organına konuşmasıydı.

Katz, Kudüs krizi konusunda Suudi Arabistan'ın İsrail-Filistin krizine ilişkin barış sürecinde rol oynayabileceğini öne sürdü.

Tahran yönetimini bölgedeki gerçek ve en büyük tehdit olarak nitelendiren Eisenkot, İran'a karşı Riyad’la tam mutabakat içinde olduklarını söylemişti.

Ayrıntılar geliyor...