MedyaFaresi MedyaFaresi

Son ankette Davutoğlu ve Babacan'a şok! Oyları ne kadar?

Public Status Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri tarafından 13-15 Aralık tarihleri arasında 25 ilde 4.150 kişi ile Siyasi Gündem Araştırması yapıldı.

Eklenme: 16 Aralık 2019 21:05 - Güncelleme: 16 Aralık 2019 22:07

Public Status'un yaptığı son ankete göre; "Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna kararsızlar orantılı bir şekilde dağıtıldığında katılımcıların yüzde 42,97'si AK Parti, yüzde 24,93'ü CHP, yüzde 12,01'i MHP, yüzde 10,03'ü HDP, yüzde 7,68'i İYİ Parti cevabını yöneltirken yüzde 2,38'i siyasi tercihlerini diğer partilerden yana kullanıyor.

YENİ PARTİLERİN OY ORANI ORTAYA ÇIKTI

Gerçekleştirilen araştırma "Gelecek Partisi"nin tüzel kişiliğe kavuşmasının hemen ardından yapılan ilk anket olarak dikkat çekiyor. Araştırmaya göre seçim olması durumunda oy tercihlerinin hangi partiden yana olacağı sorusuna katılımcıların sadece yüzde 0,2'si Gelecek Partisi'ni ve yüzde 0,5'i Ali Babacan başkanlığında kurulacak partiyi işaret ediyor.

CHP İTTİFAK ÖNCESİ OY ORANI SEVİYESİNDE

Araştırmada bugün seçim olması durumunda oy tercihlerinin hangi partiden olacağı sorusuna kararsızlar orantılı bir şekilde dağıtıldığında yüzde 24,93'ü CHP yanıtını vermesi partinin Millet İttifakı sayesinde yerel seçimlerde yaşadığı yükselişin geçici olduğunu ortaya koyuyor. Zira bugün seçim olması durumunda parti trendinden ayrılmayan kemik oyunu korumayı sürdürüyor.

CUMHUR İTTİFAKI'NIN OY ORANI YÜZDE YÜZDE 55 BANDINDA

Araştırmada bugün seçim olması durumunda oy tercihlerinin hangi partiden olacağı sorusuna kararsızlar orantılı bir şekilde dağıtıldığında katılımcıların yüzde 42,97'sinin AK Parti ve yüzde 12,01'inin MHP yanıtını vermesi Cumhur İttifakı oy oranının toplamda yüzde 54,98 düzeyine eriştiğini gösteriyor. Bu oran 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen Genel Seçimlerde Cumhur İttifakı oy oranının yaklaşık 1 puan üzerinde.

MİLLET İTTİFAKI DÜŞÜŞE GEÇTİ

Araştırmada bugün seçim olması durumunda oy tercihlerinin hangi partiden olacağı sorusuna kararsızlar orantılı bir şekilde dağıtıldığında katılımcıların yüzde 24,93'ünün CHP ve yüzde 7,68'inin İYİ Pari yanıtını vermesi Millet İttifakı oy oranının toplamda yüzde 32,61 düzeyine eriştiğini gösteriyor. Bu oran 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerde Cumhur İttifakı oy oranı ile aynı düzeyde.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIK FARKLA ÖNDE

Aynı araştırmada katılımcılara yöneltilen bir diğer soru bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olması durumunda oy tercihlerinin hangi adaydan olacağı sorusuna kararsızlar orantılı bir şekilde dağıtıldığında yüzde 52,38'i Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 27,34'ü Ekrem İmamoğlu, yüzde 8,50'si Selahattin Demirtaş, yüzde 6,84'ü Meral Akşener cevabını veriyor. Bu sonuçlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhtemel bir seçimde bir kere daha ipi açık ara göğüsleyeceğini gösteriyor.

İMAMOĞLU CHP TABANININ POTANSİYEL ADAYI

Bahse konu araştırmada katılımcılara yöneltilen bir diğer soru bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olması durumunda oy tercihlerinin hangi adaydan olacağı sorusunda CHP tabanı neredeyse tamamen Ekrem İmamoğlu'nu destekliyor. Kemal Kılıçdaroğlu partinin genel başkanı olmasına rağmen yarışta yok. Ayrıca bahse konu soruya katılımcıların yalnızca yüzde 1,24'ü Muharrem İnce yanıtını veriyor. Bu durum Muharrem İnce'nin CHP tabanında Cumhurbaşkanı adaylığı hakkını artık kullandığını gösteriyor.

YENİ PARTİLER CUMHURBAŞKANLIĞI'NDA DA UMDUKLARINDAN UZAK

Ankete yeni partilerin gözünden bakılınca katılımcıların yüzde 0,89'u Ali Babacan, yüzde 0,3'ü Abdullah Gül, yüzde 0,2'si Ahmet Davutoğlu cevabını veriyor. Cumhurbaşkanlığı yarışında Temel Karamollaoğlu'nun desteği ise sadece yüzde 1,06 düzeyinde seyrediyor. Muhtemel seçimde tercihlerini diğer adaylardan yapacaklarını belirten katılımcıların ise oranı yüzde 0,6 düzeyinde kalıyor.