Abone Ol

Sivas Katliamı Sanık Avukatı DEVA Partisine Katıldı

Sivas Katliamı sanıklarının avukatlarından, emekli Anayasa Mahkemesi üyesi Celal Mümtaz Akıncı, bugün düzenlenen törenle Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi'ne katıldı.

Sivas Katliamı Sanık Avukatı DEVA Partisine Katıldı

Akıncı'ya rozetini Genel Başkan Ali Babacan tarafından takıldı.

DEVA Partisi’ne siyaset, iş dünyası, yargı ve bürokrasiden yeni katılımlar oldu. Ali Babacan, partisinin genel merkezinde bugün düzenlenen törende 23 ve 24. Dönem Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, emekli Anayasa Mahkemesi üyesi Celal Mümtaz Akıncı, eski SGK Başkanı Fatih Acar, eski KKTC Merkez Bankası Başkanı Mehmet Emin Özcan ve eski Yurt Dışı Eğitim Öğretim Genel Müdürü Hasan Kaplan’a rozetlerini taktı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Celal Mümtaz Akıncı, 35 aydının katledildiği Sivas Katliamı'na ilişkin davada sanıkların savunmasını yapan avukatlardan biri olarak biliniyor. Anayasa Mahkemesi, 2012’de zamanaşımı nedeniyle düşürülen Sivas Katliamı davasına 2014 yılında yapılan başvuruyu 7 yıl sonra gündemine almıştı. 29 Haziran 2021 günü yapılan toplantıda başvurunun görüşülmesini gerekçesiz bir şekilde erteleyen mahkemede, dosyayı görüşecek olan İkinci Bölüm’ün üyeleri arasında Celal Mümtaz Akıncı da yer almıştı.

Akıncı, Afyonkarahisar Baro başkanlığı başkanlığı görevini sürdürürken, 2010'da 5982 sayılı Kanun'a göre Baro başkanları tarafından seçilen üç aday arasına girerek Türkiye Büyük Millet Meclisinin 13 Ekim 2010 tarihli Genel Kurulunda yapılan seçimle Anayasa Mahkemesi üyeliği görevine getirilmişti. 17 Aralık 2020'de de Uyuşmazlık Mahkemesi başkanlığına seçilen Akıncı, bu yılın ilk ayı yaş haddinden emekliye ayrılmıştı.