Abone Ol

Sinema Salonları Bir Kez Daha Kapatıldı

Dün duyurulan kararlara göre, 1 Haziran'dan itibaren açılacağı belirtilen sinema salonları, yeni yayınlanan genelgeye göre 1 Temmuz'a kadar kapalı kalacak.

Sinema Salonları Bir Kez Daha Kapatıldı

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin başında kapanan, daha sonra geçtiğimiz yaz tekrar hizmete açılan ama sonbahar aylarında bir kez daha kapatılan sinema salonları için dün müjdeli haber gelmişti ve 1 Haziran itibarıyla, yüzde elli kapasite şartıyla tekrar açılacağı İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle bildirilmişti. Bu haber üzerine bazı salonlar hazırlıklara başlamış ve izleyicilere duyurusunu yapmıştı.

Sinemaseverlerin ve salon sahiplerinin sevinci 24 saatten kısa sürdü ve yeni bir genelgeyle sinema salonlarının açılışı 1 Temmuz tarihine ertelendi. Bazı sinemalar ve festivaller hemen salon gösterimleri için hazırlıklara başlamıştı ama şimdi, 1 Tgemmuz tarihini beklemek zorundalar. Yeni yayımlanan genelgede ise şu ifadelere yer verildi:

"Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında uygulanacak tedbirleri belirleyen ilgi Genelgemizle 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren sinema salonlarının da tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan pazar günleri hariç haftanın diğer günlerinde 07.00-21.00 saatleri arasında %50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk boş) sınırına uyulması kaydıyla faaliyet gösterebilecekleri hükme bağlanmıştır.Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda sinema salonlarının faaliyetlerine dair kısıtlamanın bir müddet daha devam etmesine yönelik alınan talepler ile salgınla mücadele tedbirlerinde devamlılığının sağlanması hususu göz önünde bulundurularak sinema salonlarının faaliyetlerine 01 Temmuz 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir."