Abone Ol

Seçim 18 Haziran'da: AKP'nin seçim kampanyasına Deprem ayarı

Kahramanmaraş da depremlerin ardından seçimlerin tarihinin ertelenmesine yönelik yorumların aksine AKP'de mevcut planını sürdürmeye yönelik eğilimin güçlendiği belirtildi.

Seçim 18 Haziran'da: AKP'nin seçim kampanyasına Deprem ayarı

Hükümet yetkilisi, “Şu anda 18 Haziran'da seçimin yapılması görüşü ağırlık kazandı. Bu konuda detaylı değerlendirmeler yapıldı.”

13 milyon insanı doğrudan etkileyen, en az 42 bin insanın yaşamını yitirdiği Kahramanmaraş da 6 Şubat depremlerinin ardından seçim tarihinin ertelenip ertelenmeyeceği tartışma konusu oldu.

Üst düzey hükümet yetkilisi, "Erteleme ve kasım ayına bırakma konusu, yapılan değerlendirmelerle artık rafa kalkmış durumda" diyerek, görüşmelerde seçimin zamanında, yani 18 Haziran'da yapılması fikrinin ağırlık kazandığını söyledi.

Erteleme rafa kalktı

Aynı yetkili, "Sonuçta bir ay ne kadar fark eder ki? Erteleme olacaksa, gerçekten işe yaraması için 1 yıllık bir erteleme lazım. Kamuoyu da buna hiç sıcak bakmıyor."

Bir başka hükümet yetkilisi de seçim için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşeceğini belirterek, iki parti arasında bazı temaslar olduğunu, nihai kararın liderler tarafından verileceğini söyledi.

"Seçim için daha önce açıklanan 14 Mayıs, normal tarih olan 18 Haziran ve kasım ayı gibi alternatifler üzerinde duruluyordu" diyen aynı yetkili, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak gelinen noktada daha çok seçimlerin 18 Haziran'da yapılması yaklaşımı daha öne çıkmış durumda. Büyük ihtimalle 18 Haziran'da seçim konusunda mutabakat sağlanması büyük olasılık."

18 Haziran'da yapılabilecek seçimin yaz dönemine denk gelmesinin bazı handikapları olduğunu hatırlatan yetkili ayrıca, "YSK'nın hazırlanması, özellikle depremin etkilendiği illerde seçimin fiziki şartlarının oluşturulması ya da bu seçmenlerin geçtikleri illerde oy kullanması gibi süreçlerin yetiştirilmesi gerekiyor." Yetkili, ertelemenin sakıncalarını şöyle açıkladı:

"Kasım ve başka bir döneme ertelenmesi; iktidarın seçimden kaçtığı algısı, muhalefetin olumsuz yaklaşımı, milletvekillerinin durumu, Cumhurbaşkanı'nın adaylık durumu ile anayasadan kaynaklanan hukuki zeminin getirdiği durumlar; erteleme üzerinde gölge oluşturuyor."

Kamuoyunda çok fazla tepki gördü

AKP'den üst düzey bir yetkili de, "Seçim tarihinin ertelenmesi görüşü yerine seçimin zamanında yer alması görüşü öne çıkmış durumda" diyerek, erteleme konusunun kamuoyunda çok fazla tepki gördüğünü söyledi. Yetkili, konunun "demokrasinin yaralanmasına kadar getirildiğini" söyledi.

Yetkili, "Şu anda 18 Haziran'da seçimin yapılması görüşü ağırlık kazandı. Bu konuda detaylı değerlendirmeler yapıldı. Depremzedelere yönelik inşaat çalışmaları başlıyor. Kaybedilecek zaman yok."

Slogan belli

Depremden etkilenenlerin konutların temelinin mart başında atılmasının planlandığını hatırlatan bir başka hükümet yetkilisi de, "Kayıplar çok ağır ancak o tarihe kadar en azından fiziki olarak bile olsa bir miktar depremin izlerinin silinip insanların oturabileceklerini görecekleri inşaatlar yükselmeye başlayacak. Daha önce 'yeter söz milletindir' olarak belirlenen sloganın yerini 'Türkiye'yi birlikte inşa ediyoruz' sloganı alacak." Yetkili, Cumhur İttifakı'nın kazanma ihtimalini yüksek gördüğünü söyledi.