Abone Ol

Ekranlarda reyting şoku! Sadece 5 diziyi herkes izliyor

Bu sezonun en büyük problemi Tüm Kişiler ve AB’de izlenebilir olmak. Pekçok dizi varlığını Tüm Kişiler’de gösterebilirken, AB’de yok oluyor. Ya da tam tersi bir durum yaşanıyor.

Ekranlarda reyting şoku! Sadece 5 diziyi herkes izliyor

Her iki kategoride de var olan dizi sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Öyleyse en ciddi sorun hem Tüm Kişiler’i, hem de AB’yi ekran karşısına oturtacak proje bulmak. Tablolara baktığımızda her iki kategoride de yüksek reytinglere imza atan Diriliş Ertuğrul, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, İçerde, Anne ve Kalbimdeki Deniz dışında bunu diğer projelerin gerçekleştiremediğini görüyoruz.

Sadece 5 diziyi herkes izliyor. Düşünün bu yılın en iddialı iki dizisi Vatanım Sensin ve Cesur ve Güzel haftanın en çok izlenen 10 dizisi arasına iki kategoride de adını yazdıramıyor. Çoban Yıldızı ise Tüm Kişiler’de 5 reytingin üzerine çıkarken AB’de 3 reytinge bile ulaşamıyor. İstanbullu Gelin AB’de 5 reytingi geçerken, Tüm Kişiler’de bu sonucu görmüyor. Diğer dizilerin ise ne yazık ki varlığını görmüyoruz.

Kahramanlar kadın

Her iki kategoride de ilk 3’te yer alan dizilere bakınca farklı hikayeler anlatsalar da, ortak bir noktaları olduğu görünüyor. Diriliş, İçerde ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ın kesişim noktası kahramanlık hikayesi anlatması... Üç dizinin de kahramanları kendi hikayelerinin peşinden koşarken, ülke içinde mücadele ediyorlar. Her iki kategoride de yer alan Anne ve Kalbimdeki Deniz’e baktığımızda ikisinin de ortak noktasının kadının gücü olduğu görülüyor. Aileyi toplayan, onun için savaşan kadınların mücadelesini izliyoruz. Burada kahramanlarımız çocuklar için savaşan kadınlar... Geçtiğimiz hafta ilk bölümüyle ekrana gelen Yeni Gelin, şu anda ekranın komedi ihtiyacına hizmet eden tek dizi. O nedenle başlar başlamaz tüm rakiplerini geride bırakarak her iki kategoriye de girdi. Bu tabloya kanallar açısından baktığımızda; kaybeden Kanal D gibi görünüyor. Çünkü her iki kategoride de aynı anda yer alan tek bir dizisi bile yok. Arka Sokaklar sadece Tüm Kişiler’de, Vatanım Sensin yalnız AB’de yüksek reyting alıyor. Ezcümle; projelerin kurtuluşu izleyiciyi ekrana bağlayacak evrensel duyguları işlemekten, konjonktürü takip etmekten ve izleyiciye yaklaşmaktan geçiyor. Herkese iyi pazarlar...

Oya Doğan/ Vatan