Abone Ol

Rusya İşgal Altındaki Ukraynalılara Vatandaşlığı Kolaylaştırdı

Rusya, işgal ettiği bölgelerdeki Ukraynalıların vatandaşlık almasını kolaylaştırdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin vatandaşlık işini kolaylaştıran kararnameyi imzaladı.

Rusya İşgal Altındaki Ukraynalılara Vatandaşlığı Kolaylaştırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus kuvvetlerinin Ukrayna'nın doğu ve güneyinde işgal ettiği bölgelerde yaşayan Ukraynalılara Rus vatandaşlığı almayı kolaylaştıran kararnameyi imzaladı. 

Rusya, basitleştirilmiş pasaport sürecini ilk olarak Donbas'taki ayrılıkçı bölgelerde yaşayanlar için 2019'da yürülüğe sokmuştu. 200 binden fazla insanın o dönem çıkarılan karardan faydalandığı düşünülüyor.

Putin'in imzasıyla birlikte vatandaşlık almayı kolaylaştıran süreç; Zaporijya ve Herson'da da yürürlüğe girecek. Rus kontrolünde yaşayan tüm Ukraynalıların vatandaşlık için başvuruda bulunma hakkı olacak. 

Ukrayna, Rusya'nın 'pasaport dağıtma' kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu.

Herson'un tamamı, Zaporijya'nın ise bir bölümü Rusya kontrolünde bulunuyor.

Kremlin, işgal altındaki bölgelerinde ilhak edileceğini açıkça söylemese de, "Halkın taleplerini dinleyeceklerini" belirtmişti.

Rus kuvvetleri işgal ettikleri Herson'da Moskova yanlısı bir "askeri-sivil" yönetim kurdu. Herson'da artık Ukrayna para birimi yerine Rus rublesi, Rus medyası ve Rus internet servisleri kullanılıyor.