Abone Ol

PKK’lı Cemil Bayık Washington Post’a yazdı: Öcalan ev hapsine çıkarılsın

Terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Cemil Bayık’ın yazdığı makale Washington Post’ta yayımlandı.

PKK’lı Cemil Bayık Washington Post’a yazdı: Öcalan ev hapsine çıkarılsın

Terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Cemil Bayık’ın yazdığı makale Washington Post’ta yayımlandı. İngilizce yayımlanan makalede Bayık, "Şimdi Kürtlerle Türk devleti arasında barış zamanı, bu fırsatı boşa harcamayalım" dedi.

Bayık makalede Abdullah Öcalan için ev hapsi talebinde bulunarak ''Daha açık bir süreç için öcalan İmralı’dan çıkartılıp ev hapsine alınmalı” ifadelerini kullandı.

PKK'lı Bayık, makalede "Türk devleti ve Kürt halkı arasındaki çatışmada kritik bir dönemeçteyiz. Uzun zamandır devam eden ihtilafı kalıcı bir barışa dönüştürmek için bir fırsatımız var. Bu fırsatı heba edersek, bir kuşak daha yakalayamayabiliriz.'' ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN OLMUYOR DEDİ, KİME GÖZ KIRPTI?

Çözüm sürecine de değinen Bayık ''Mevcut sorunları ele alırken biz de kendi hatalarımızı yaptık. Kürt sorununun Erdoğan'ın partisi ile sadece diyalog yoluyla çözülebileceğini düşünecek kadar naiftik. Böylesine karmaşık ve iç içe geçmiş sorunları çözmeye çabalarken, Türkiye'nin tüm demokratik güçlerini dahil etme konusunda biz de daha fazla çalışabilirdik." dedi.

Bayık'ın bu sözleri PKK'nın Erdoğan dışında başka bir muhatap aradığı yorumlarına neden oldu. Bayık'ın Türk siyasetinde yeni isimlerin ortaya çıktığı, yeni parti çalışmalarının hız kazandığı bir dönemde yaptığı bu açıklamalar kime göz kırpıyor surusunu akıllara getirdi.