Abone Ol

Osman Kavala’ya 15 Temmuz öncesi toplantılar sorulacak

"Londra Şeytanı" olarak bilinen dünyanın en büyük finans spekülatörlerinden George Soros'a Türkiye'deki en yakın isim olarak bilinen Osman Kavala gözaltına alındı. TESEV ve Açık Toplum Enstitüsü yöneticisi Kavala neyle suçlanıyor?

Osman Kavala’ya 15 Temmuz öncesi toplantılar sorulacak

Londra Şeytanı" olarak bilinen dünyanın en büyük finans spekülatörlerinden George Soros'un desteklediği TESEV ve Açık Toplum Enstitüsü'nde yönetici olan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Osman Kavala, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Polis, Anadolu Kültür A.Ş'deki ofisinde arama yaptı, Kavala ile sekreterinin bilgisayarlarına el koydu.

Türkiye'deki bazı kesimlerce "Kızıl Milyarder" olarak anılan Kavala'nın Gaziantep’te Alman Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada uçaktan indikten sonra gözaltı yaptığı bildirildi.

7 GÜNLÜK GÖZALTI SÜRESİ ALINDI

Kavala'nın avukatı Ferat Çağıl, Kavala'nın TEM şubeye getirildiği ve hakkında 7 günlük gözaltı süresi olduğunu aktardı. Çağıl, dosyada gizlilik kararı olması nedeniyle Kavala'ya yöneltilen suçlamaları öğrenemediklerini bildirdi. Kavala'nın eşi Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Ayşe Buğra ve avukatları, gözaltı operasyonundan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gittiler.

15 TEMMUZ ÖNCESİ BAZI TOPLANTILAR SORULACAK

Polisin, Kavala'nın gözaltına alınma gerekçesi konusunda "gizli bir soruşturma" ifadesi dışında bilgi vermediği kaydedildi. Kavala'nın "kısıtlılık kararı olan bir savcılık soruşturması" gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı kaynakları da, sorular üzerine, "15 Temmuz öncesindeki bazı toplantılar konusunda Kavala'nın bilgisine başvurulacağını" söylediler.

AP RAPORTÖRÜ KATİ PİRİ AÇIKLAMA YAPTI

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri de Kavala'nın gözaltına alınmasının ardından Twitter'dan paylaştığı mesajda "Osman Kavala'nın İstanbul'da gözaltına alınması çok rahatsız edici. Avrupa Parlamentosu'nda serbest bırakılması için acil çağrı başlatılmasını teklif edeceğim" ifadelerini kullandı.

OSMAN KAVALA KİMDİR?

Osman Kavala, 1957'de Paris'te doğdu. İstanbul Robert Lisesi'ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. Babası Mehmet Kavala'nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala grubunda yönetici olarak çalışmaya başladı.

Murat Belge’yle birlikte Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinden İletişim Yayınları’nın kuruluşunda yer aldı. Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa'da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

TESEV Yönetim Kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü'nde Danışma Kurulu üyesi, Tarih Vakfı ve Diyarbakır Kültürevi'nin destekçisi olan Kavala Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi.