MedyaFaresi MedyaFaresi

Meteoroloji uyardı! İstanbul'a kar geri geliyor...

Geçtiğimiz hafta şehrin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı İstanbul'a geri geliyor. Meteoroloji'den yapılan son tahminine göre kar yağışı Marmara Bölgesi'nde yeni haftada tekrar görülecek.

Eklenme: 12 Ocak 2019 09:07 - Güncelleme: 12 Ocak 2019 09:11

Peki İstanbul ve Türkiye genelinde hafta sonunun ilk günü olan 12 Ocak Cumartesi günü hava nasıl olacak? İşte bölge bölge hava durumuna ilişkin beklentiler...

İstanbul'da geride bıraktığımız haftanın ilk iki gününde etkili olan kar yağışı ile birlikte soğuk hava dalgası yerini Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı havaya bırakmıştı. İstanbul'da mevsim normalleri altında seyreden sıcaklığın artacağı belirtilirken Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bugün internet sitesinden yayınladığı 5 günlük haritalı hava durumu tahminine göre İstanbul'a kar yağışı ile birlikte soğuk hava geri geliyor.

İSTANBUL'DA BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Yayınlanan 5 günlük haritalı tahmine göre İstanbul'da bugün havanın sağanak yağışlı geçeceği belirtiliyor. Hava sıcaklığı bugün şehirn batısında 12 derece olurken doğusunda en yüksek 13 derece olacağı tahmin ediliyor. Gece ise sıcaklığın 10 derece olması bekleniyor.

12 Ocak Cumartesi günü İstanbul'da yağışın devam edeceği ve havanın parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Yarın İstanbul'da hava sıcaklığının en yüksek 7 derece olacağı tahmin ediliyor.

Gece ise sıcaklık İstanbul'un batı kesimde 3 dereceye kadar gerilerken doğusunda 6 derece olacağı tahmin ediliyor. Cumartesi günü yağışla ile birlikte şehirde kuvvetli rüzgarında etkili olacağı tahmin ediliyor.

Hafta sonu tatilinin olduğu gün 13 Ocak Pazar ise İstanbul'da sıcaklık 7 derece olacağı tahmin ediliyorken havanın parçalı bulutlu geçeceği belirtiliyor. Gece ise şehirde sıcak 3 derece olması bekleniyor.

Yeni haftanın ilk günü olan 14 Ocak Pazartesi günü İstanbul'da hafif sağanak yağışın etkili olması bekleniyor. Yağışların aralıklarla yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklığın yeni hafta 2 ila 4 derece artacağı belirtilirken İstanbul'da günün en yüksek sıcaklığı 11 derece olacağı belirtiliyor.

İSTANBUL'A KAR SALI GÜNÜ (15.01.2019) YAĞACAK

İstanbul'a 15 Ocak Salı günü kar yağışının geri geleceği tahmin ediliyor.

Kar yağışının İstanbul'un doğusunda etkili olacağı belirtilirken batısında karla karışık yağmur şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Salı günü İstanbul'da sıcaklığın 6 derece olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz ile Edirne, Tekirdağ, Kırşehir, Çorum, Amasya ve Samsun çevrelerinin yağışlı tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeybatısında karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Antalya merkez ve batı ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2), bu sabah saatlerinde İzmir, Balıkesir ve Çanakkale'nin güney ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis olayı bekleniyor.

Marmara ile Batı Karadeniz kıyılarında 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, iç ve batı bölgelerde mevsim normalleri civarında, diğer bölgelerde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Antalya merkez ve batı ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2), bu sabah saatlerinde İzmir, Balıkesir ve Çanakkale'nin güney ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte sis ve pus olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGE BÖLGE 12 OCAK CUMARTESİ GÜNÜ HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

MARMARA

Çok bulutlu, bölgenin güney ve doğu kesimleri ile Edirne ve Tekirdağ çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu sabah saatlerinde Balıkesir çevreleri ile Çanakkale'nin güney ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor.

BURSA °C, 9°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

ÇANAKKALE °C, 7°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bu sabah saatlerinde güney ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL °C, 7°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

KIRKLARELI °C, 3°C

Çok bulutlu

EGE

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bu sabah saatlerinde İzmir çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2.) olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte sis ve pus hadisesi bekleniyor.

A.KARAHISAR °C, 7°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

IZMIR °C, 13°C

Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bu sabah saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

MANISA °C, 11°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

MUĞLA °C, 9°C

Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz'in aralıklı sağanak, kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya merkez ve batı ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/metrekare) olması bekleniyor.

ADANA °C, 14°C

Parçalı bulutlu

ANTALYA °C, 14°C

Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların merkez ve batı ilçelerinde yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

BURDUR °C, 7°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

HATAY °C, 11°C

Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Kırıkkale ve Kırşehir çevrelerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

AKSARAY °C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu

ANKARA °C, 6°C

Çok bulutlu ve yağmurlu, sabah saatlerinde yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu

CANKIRI °C, 4°C

Çok bulutlu ve yağmurlu, sabah saatlerinde yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu

ESKISEHIR °C, 7°C

Çok bulutlu ve yağmurlu, sabah saatlerinde yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerinde yağmur, gece saatlerinde iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

BARTIN °C, 8°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

BOLU °C, 6°C

Çok bulutlu ve yağmurlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı

DÜZCE °C, 10°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

ZONGULDAK °C, 9°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Samsun, Amasya ve Çorum çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

AMASYA °C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu

ARTVİN °C, 8°C

Parçalı bulutlu

SAMSUN °C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı

TRABZON °C, 14°C

Parçalı bulutlu

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

ELAZIĞ °C, 3°C

Parçalı ve az bulutlu

ERZURUM °C, -7°C

Parçalı ve az bulutlu

KARS °C, -7°C

Parçalı ve az bulutlu

MUŞ °C, -4°C

Parçalı ve az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzey kesimlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

DIYARBAKIR °C, 7°C

Parçalı ve az bulutlu

GAZIANTEP °C, 7°C

Parçalı ve az bulutlu

SIIRT °C, 5°C

Parçalı ve az bulutlu

ŞANLIURFA °C, 9°C

Parçalı ve az bulutlu