Abone Ol

Katar, Dünya Kupası'na İki Gün Kala İçki Satışına Sınır Koydu

FIFA, ev sahibi Katar yönetiminin baskıları sonucunda 2022 Dünya Kupası'nda sekiz stadyumda içki satışının yasak olacağını duyurdu.

Katar, Dünya Kupası'na İki Gün Kala İçki Satışına Sınır Koydu

FIFA’dan yapılan resmi açıklamada “Ev sahibi ülkenin yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucu alkollü içeceklerin satışının Fifa taraftar festivaline, diğer taraftar alanları ve lisanslı mekânlara odaklanması, 2022 Dünya Kupası stadyum çevrelerinden bira satış noktalarının kaldırılmasına karar verildi.”

“Dünya Kupası’na gidecek taraftarların büyük çoğunluğu içkinin kültürlerinin bir parçası olmadığı Orta Doğu ve Güney Asya’dan geliyor. Bu düşünüldüğünde bir çok taraftar için içkinin varlığı keyifli bir deneyim yaratmayacaktır.”

İçki satışının turistlere sadece lisanslı oteller ve restoranlarda yasal olduğu ev sahibi ülke Katar, eylül ayında bilet alan taraftarların belli şartlar altında içki satın alabilmesine izin verdiğini açıklamıştı.

FIFA’nın sponsoru bira markasının şampiyonada bira satma hakkına sahip olması, sekiz stadyumda her maçtan üç saat önce ve bir saat sonra bira satabilmesi planlanıyordu. 

FIFA, sponsor bira markasının alkolsüz birasının stadyumlarda satılacağını söyledi.

2022 Dünya Kupası 20 Kasım'da başlayacak ve 18 Aralık'a kadar devam edecek.