Abone Ol

İmamoğlu'na taşlı saldırı düzenleyenler mahkemede komiklik yaptı: Taş değil çiçek attık

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 7 Mayıs’ta Erzurum mitinginde saldırıya uğramış, 28 kişiye “silahlı ve basit yaralamaya teşebbüsten” dava açılmıştı. Görüntülerde taş attığı görülen saldırganlar ifadelerinde; çiçek, kozalak ve madeni para gibi isimler attıklarını iddia etti.

İmamoğlu'na taşlı saldırı düzenleyenler mahkemede komiklik yaptı: Taş değil çiçek attık

Genel seçimler öncesinde Erzurum’da yaptığı mitingde taşlı saldırıya uğrayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili şikayetçi olmuş ve dava açılmıştı. 28 kişinin yargılanacağı davanın iddianamesinde, şüphelilerin aynı amaçta hareket ettikleri halde, hangi şüphelilerin amacı gerçekleştirdiğine bakılmaksızın, tüm faillerin sonuç suçtan sorumlu tutulacağı belirtildi.

Dava kapsamında hazırlanan iddianamede 15 mağdur, 20 müşteki ve 28 şüpheli bulunuyor.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; iddianamede İmamoğlu'nu dinlemek için gelenlerin Havuzbaşı Kent Meydanı'nda buluştuğu kaydediliyor. Aynı anda “bariyerli alan dışında ellerinde parti bayrağı bulunmayan, kim oldukları ve ne amaçlı bulundukları belli olmayan bir grubun, bir anda slogan atmaya başladıkları” ileri sürülüyor.

Polisin “Dağılın” uyarısı yaptığı, “Grubun dağılmayarak, slogan atmaya devam ettiği” ifade ediliyor. Bu durum üzerine grubun uzaklaştırılmaya çalışıldığı kaydediliyor.

İmamoğlu'nun 17.45'te alana geldiği, konuşmaya başladığı an “Şahısların alana yaklaştığı, slogan attıkları, emniyet tarafından bariyerli alana geçilmemesi hususunda uyarılar yapılması ve engel olunmasına rağmen bazılarının çakmak, su şişesi, taş ve bunun gibi materyalleri attığı” belirtiliyor.

İBB başkanını dinlemeye gelen gurubun alanı terk ettiği, saldırganların ise “yaya ve araç konvoyu oluşturarak üç saat boyunca etkinliklerini sürdürdükleri” anlatılıyor.

Polisin saldırganları neden dağıtmadığına değinilmiyor. Ayrıca saldırganların geç saatlere kadar sokaklarda muhaliflerin ev ve otomobillerini taşladıkları vurgulanmıyor. İşlenen bu suçlar için “etkinlik” tabiri kullanılıyor.

Uzman Çavuş para attığını ve kimsenin yaralanmadığını iddia etti 

Saldırganların kimliği kamera görüntülerinden tespit edildi. Bu kişilerden biri de Uzman Çavuş Mehmet Akif Keleş'ti.

Keleş, ifadesinde, “Bazılarının zafer işareti yaptığını görünce o anlık psikoloji ile elimde çevirdiğim iki demir parayı zarar vermeyecek şekilde yere fırlattım. Kimse yaralanmadı. Paraları yere fırlattım” dedi.

İşsiz Serhat Kara, İmamoğlu'nu protesto etmek için alana gidip yanlışlıkla CHP'lilerin içine girdiğini söyledi. Kara, “Bulunduğum bölgeye gözlük kabı attılar. Gözlük kabını karşı tarafa attım. İmamoğlu'nu dinleyen grupta olduğumu anlayınca korktum ve karşı kısma geçtim” dedi.

“Bir anlık duygu yoğunluğu ile taş attım”

İşsiz Ömür Kaya, “Bir anlık duygu yoğunluğu ile” taş attığını belirtti.

Ferdi Selçuk, cisim atarken görülmesine rağmen yalnızca “Ne mutlu Türküm diyene” ve “Allahu Ekber” şeklinde slogan attığını ileri sürdü.

Muhammed Haktan Sargın, İmamoğlu'nun Güneydoğu'da bir mitingde zafer işaret yapmasını eleştirmek için gruba katıldığını belirterek, “Bir anlık kızgınlıkla yerdeki taşı alarak karşı gruba rastgele attım” dedi.

Elektrikçi Yakup Emre Aslan, “Bir anlık duygu ve düşünceyle kozalakları attım” dedi.

“Mitinge katılanları CHP’li oldukları için protesto ettim”

Seyyar meyve satıcısı Enes Yılmaz, mitinge katılanlar CHP'li oldukları için protesto ettiğini söyledi. Yılmaz, “Cebimdeki eriklerden miting alanına doğru attım” dedi. Halbuki görüntülerde yerden birden fazla cisim alıp attığı görülüyor.

AFAD'da taşeron işçi olan Yunus Emre Durman, İmamoğlu'nu dinlemeye gelenlerce kendilerine taş ve pet şişe atılmasına kızarak, İstiklal Marşı okuduğunu iddia etti. Durman, “Kozalağı gruba attım” dedi.

Motor ustası Muhammed Emin Özdemir, görüntülerde, birden fazla kez çakıl taşı alıp attığı görüldüğü halde kozalak fırlattığını söyledi.

Birden çok kez taş atan oto tamircisi Soner Hıdıroğlu, yalnızca “Ya Allah, bismillah, Allahu Ekber” ve “Ne mutlu Türküm diyene” diye slogan attığını iddia etti.

İşçi Muhammed Karagöl, İmamoğlu'nu dinlemek için gelenler tarafından kendilerine taş atıldığını ileri sürdü. “Hemşerilerimin bize böyle davranmalarından dolayı sinirlenerek cebimde bulunan iki metal bir lirayı attım ancak ağaçlara çarparak yere düştü ve topluluğa ulaşmadı” dedi. Oysa görüntüde, yerden aldığı cismi topluluğa atıyor.

Enes Yalçın, “Mitingdekiler pet şişe attıkları için çiçekleri toprakları ile kopartarak attım” dedi.

Ahmet Koç, CHP'nin Van mitingi aklına geldiğinden “Hainler, gidin buradan” diye bağırdığını söyledi. CHP mitinginde özerklik ve Öcalan’a serbestlik vaat edildiğini duyduğunu iddia eden Koç, “Ancak bu mitingi izlemedim” dedi.

Saldırganlar arasında eylem ve fikir birliği olmadığı ileri sürüldü 

İddianamede şüphelilerin birbirlerine tanımadıkları ve ayrı ayrı olay yerine geldikleri ifade edildi. Aralarında fikir ve eylem birliği olmadığı, örgütlü hareket etmedikleri ileri sürüldü.

Yaralanmaya yol açan taşın kim tarafından atıldığı belirlenemediğinden ağırlaştırılmış ve basit yaralamaya teşebbüs suçlarından iki yıldan dokuz yıla kadar hapis istendi.

Erzurum Valisi, büyükşehir belediye başkanı ve emniyet müdürü hakkındaki şikayetler, izin için bağlı bulundukları makamlara havale edildi.

Olaylara katılan diğer şüpheliler hakkında ayrı bir soruşturma daha var.