Abone Ol

İhbarcı Binbaşı MİT'e darbeyi bildirmedi mi?

Hürriyet gazetesi yazarı Yılmaz dünkü yazısında, darbeyi MİT'e haber veren Binbaşı'nın ifadesindeki "darbe faaliyeti olabilir" sözlerine dikkat çekerek darbe daha önce de önlenebilirmiş" diye yazdı.

İhbarcı Binbaşı MİT'e darbeyi bildirmedi mi?

Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Yılmaz dünkü yazısında, darbeyi MİT’e haber veren Binbaşı’nın ifadesindeki “darbe faaliyeti olabilir” sözlerine dikkat çekerek, “Bu darbe girişimi, bu kadar insan ölmeden ya da yaralanıp sakat kalmadan önce de önlenebilirmiş.” diye yazdı. Mehmet Yılmaz bugünkü köşesinde Genelkurmay’ın kendisine verdiği yanıtı da köşesinde ifade etti.

DÜN NE YAZMIŞTI

Yılmaz dünkü yazısında darbe girişimini MİT’e haber veren Binbaşı O.K.’nın 11 Ağustos 2016 günü savcılıkta verdiği ifadenin ortaya çıktığına dikkat çekerek şöyle yazmıştı:

“Yeni Şafak’tan Osman Özgan’ın haberi, o günden beri merak ettiğimiz sorunun yanıtını veriyor: Binbaşı O.K., o gün MİT’teki ifadesinde, bir darbe girişimini ihbar etmiş.

İfadenin şu bölümünü dikkatinize sunuyorum:

‘Gelen 2 kişiye (MİT’teki ilk sorgulamayı yapanlar) ‘Bir helikopter Hakan Fidan’ı alacak, diğer helikopterin ne yapacağını bilmiyorum’ dedim. Bana ne olabileceğini sordular. Ben de büyük bir faaliyet olabileceğini hatta darbe faaliyeti olabileceğini söyledim. Bu kişi bana ‘Hakan Fidan’ı almaktan kasıt ne?’ diye sordu. Ben de ‘çok kan akacak’ dediklerine göre bu faaliyetin iyi niyetli bir faaliyet olmadığını kendilerine söyledim. Hatta kendilerine YAŞ kararlarında FETÖ’cülere karşı büyük bir temizlik olabileceği sürekli yazılıyor, bu nedenle YAŞ öncesinde bir darbe faaliyeti olabileceğini söyledim.’


Binbaşı O.K.’nın bu darbe ihbarını yaptığı saat, 14.30.”

Mehmet Yılmaz yazısının devamında,  “Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, TBMM komisyonundaki ifadesinde, ‘darbe ihbarı alınsaydı, Genelkurmay Başkanı’nın başka emirler de vererek, girişimi en başından engelleyebileceğini’ söylemişti.” ifadesine yer vererek,  “Bu makamlar, zamanında bilgilendirilmiş olsalardı, Cumhurbaşkanı, darbe girişimi başladıktan sonra yaptığını daha erken yapabilir, darbecilerin girişimini en başından kırabilirdi. Bu nasıl oldu, neden darbe ihbarı bu makamlara iletilmedi, neden Genelkurmay Başkanı daha fazla şey yapabilecekken, yapamadı?” şeklinde yazdı.

Darbe olacağı yönünde ifade olmasına rağmen Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarının buna göre hareket etmediklerine dikkat çeken Mehmet Yılmaz, “Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı, niye böyle davrandıkları konusunda bir açıklama yapmaktan neden imtina ediyorlar?” diye yazarak şu yorumu yaptı: “Bütün bunlardan sonra şu yorumu yapabilirim: Bu darbe girişimi, bu kadar insan ölmeden ya da yaralanıp sakat kalmadan önce de önlenebilirmiş.”

GENELKURMAY’DAN MEHMET YILMAZ’A YANIT

Mehmet Yılmaz bugünkü köşesinde ise Genelkurmay’dan bir yetkilinin kendisine ulaşarak Binbaşı O.K.’nın ifadesinde “darbe girişiminden” söz etmediğine iletti.

Yılmaz’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Binbaşı O.K.’nın 11 Ağustos 2016 tarihinde savcılıkta verdiği ifadede “darbe girişimi ihtimalinden” de söz ettiği ile ilgili haberler üzerine geçen gün bir yorum yazmıştım.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir yetkili ile dün konuştum. İsmini veremeyeceğimi anlayışla karşılamanızı bekliyorum.

Binbaşı O.K.’nın MİT’te verdiği ifadede “darbe girişiminden” söz etmediğini vurguladılar.

Binbaşı O.K., üç helikopterin katılacağı bir operasyon yapılacağından, MİT Müsteşarı’nın kaçırılacağından ya da Müsteşar’a yönelik bir suikast girişimi ihtimalinden söz etmiş.

MİT’teki ifadesinde “darbe girişimi” ile ilgili bir ihbar ya da imada bulunmamış.”