Abone Ol

Hürriyet Karaman haberinde Ensar Vakfı'nı kolladı mı?

CHP'li vekil Kadıgil'den Hürriyet'in Karaman'daki tecavüz iddianamesiyle ilgili itirazlar var. Hürriyet gazetesinin yayınladığı iddianame haberi ile dosyada farklılıklar olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet Karaman haberinde Ensar Vakfı'nı kolladı mı?

Karaman’da Ensar Vakfı'na ait evlerde kalan 10 çocuğun öğretmenleri M. B. ile ilgili hazırlanan cinsel istismar iddianamesi daha önce medyaya sızmıştı. Ancak bugün Hürriyet gazetesinin yayınladığı iddianame haberinde dosyada gözüken ile farklılıklar olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet’te bugün Gülden Aydın imzasıyla, Karaman’da 5 Mart’ta 10 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan sınıf öğretmeni M. B. ile ilgili iddianame yayınlandı.

Hürriyet Karaman haberinde Ensar Vakfı'nı kolladı mı? - Resim: 1Karaman çocuklara tecavüz skandalında şok gelişme: Kimseye söyleme...

Ancak, mahkeme dosyasındaki bilgilerle, gazetenin açıkladığı iddianame arasında farklılıklar göstermesi "Hürriyet manüpilasyon mı yaptı?" sorularına yol açtı.

CHP'Lİ SERA KADIGİL: ÇELİŞKİ VAR

Karaman olaylarının yakın takipçisi olan CHP PM üyesi Sera Kadıgil, Hürriyet'in haberine tepki göstererek "Hürriyet'ten Gülden Aydın'ın ulaştığı iddia edilen iddianame ile benim bizzat dava dosyasında okuduğum iddianame aynı şey olamaz!" dedi. Sera Kadıgil, "Çok sinirli bir üslupla yazdığımı fark ettiğim için önceki 2 tweeti sildim.Ama dava dosyası kapsamı ile Hürriyet arasında ciddi çelişki var. araştırıp bilgi vereceğim" diye yazdı.

KADIGİL: BİR DEĞİL BİRDEN ÇOK ÇOCUK

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e bilgi veren Kadıgil, “Haberde geçen ‘Ensar Vakfı sadece bir kez, bir çocuğun, Hocam bana 2012’de bir akşam Ensar Yurdu’nda istismarda bulundu cümlesinde geçiyor. 9 çocuğun hepsi, cinsel saldırı mekanı olarak Karaman KAİMDER evlerini adres gösteriyor” ifadelerinin “doğruyu yansıtmadığını” vurguladı.

Kadıgil, “Dosyada 10 çocuk var ve birden fazla çocuğun Ensar Yurdu’nda cinsel istismara uğradığı açık. Burada bir yanlış bilgilendirme var. Bir çocuk değil, birden fazla çocuk...” açıklamasını yaptı.

HOŞ: ENSAR'DAN ŞİKAYETÇİ DEĞİL DEMEK MANÜPİLASYON

Karaman'daki çocuk tecavüzcüleri olayının yakın takipçilerinden biri olan gazeteci Mustafa Hoş da, Twitter'daki hesabından "Aileler Ensar ve Kaimder'den şikayetçi değil demek tam bir manipülasyon. Tıpkı suçun şahsiliği gibi. Çünkü ailelerin ifadesinde şu var, istismara uğrayan aileler soruşturmada "uzlaşmak istemiyorum. şikayetçiyim ve davacıyım" tecavüz zanlısı muharrem b.'nin adı bile yok. ailelere "Ensar ve Kaimder'den şikayetçi misin" diye sorulmadı. Ensar ve Kaimder için zaten re'sen soruşturma açılması gerekiyor. istismara uğrayan çocuk olduğu için öğretmene re'sen dava açıldı. Aynı şekilde Ensar ve Kaimder için re'sen soruşturma gerekiyor. Yapılmadı. Ailelere 20 Nisan'daki mahkemede sorulması lazım, "Ensar ve kaimder'den şikayetçi misiniz" diye. Bu haberler aileleri baskı altına alıyor" diye yazdı.

Cumhuriyet / Selda Güneysu