Abone Ol

HDP Binasındaki Saldırıda Katledilen #DenizPoyraz Son Yolculuğuna Uğurlandı

HDP İzmir İl Binası'nda silahlı saldırı sonucu öldürülen parti üyesi Deniz Poyraz (38), binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

HDP Binasındaki Saldırıda Katledilen #DenizPoyraz Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kalabalık grup sloganlar atarak saldırıyı lanetlerken, Deniz'in annesi ve yakınları uzun süre tabuta sarılıp ağladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Kimse bu saldırının provokasyon olduğu masalını anlatmasın. Bu HDP'ye ve Kürtler'e yapılan bir operasyondur, bir katliamdır" derken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, "Bu kurşunlar kardeşliğimize, birlikteliğimize, geleceğimize sıkıldı" dedi.

Kadifekale Hava Şehitleri Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, milletvekilleri, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve binlerce yurttaş katıldı. Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz ve yakınları uzun süre tabuta sarılıp gözyaşı döktü.

"PROVOKASYON MASALINI ANLATMASINLAR"

Cenaze namazı öncesi konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan saldırının provokasyondan öte olduğunu söyledi. Buldan şöyle konuştu:

"HDP'li siyasetçiler gözaltına alındıktan sonra günlerce kimlerle bağlantısı olduğu soruşturulurken, bu katil emri kimden aldığı, eline silahı kimin verdiği hiçbir şekilde soruşturulmadan tutuklandı. Kimse provokasyon olduğu masalını anlatmasın. Bu HDP'ye ve Kürtler'e yapılan bir operasyondur, bir katliamdır. Biz bu katliamın gerçekleşeceğini daha önce yapılan açıklamalardan gördük. 'Bu daha iyi günleriniz' diyen Cumhurbaşkanı'nın bu ifadelerinden sonra her gün grup toplantılarında, televizyon programlarında HDP'ye küfür ve hakaret edenler bu cinayetleri organize edenlerdir. Biz biliyoruz ki bu cinayeti işleyen zihniyetle HDP'ye kapatma davası açan zihniyet aynıdır. Bugün Ankara'da görülen Kobani davası da bu zihniyetin ürünüdür. Bizler ne pahasına solursa olsun, demokratik siyaset anlayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu ülkeye demokrasiyi de özgürlükleri de adaleti de barışı da biz getireceğiz. Bunun sözünü sevgili Deniz'e buradan bir kez daha veriyoruz. Hepinizin başı sağolsun."

TUNÇ SOYER: BU KURŞUNLAR KARDEŞLİĞİMİZE SIKILDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, "Bu kurşunlar ne sadece HDP'ye ne de Kürtler'e sıkıldı. Bu kurşunlar hepimize kardeşliğimize, birlikteliğimize, geleceğimize sıkıldı. Beraber devam edeceğiz, kardeşçe birlikte gideceğiz. Hepinizin başı sağolsun can kardeşlerim" diye konuştu.

Binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde Kürtçe ve Türkçe sloganlar atıldı. Deniz Poyraz'ın cenazesi yoğun bir kalabalıkla camiden çıkarılıp cenaze aracına getirildi. Poyraz'ın tabutunu kadınlar omuzladı. Deniz Poyraz'ın cenazesi Kaynaklar Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ANKA