Abone Ol

AKP'nin Fetvacısı Hayrettin Karaman: Kadınların Düğünde Oynaması Caiz Değil

Alevilerle ilgili verdiği fetvalarla eleştirilerin hedefinde olan Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, bu kez de kadınların erkeklerle dans edemeyeceğini söyledi.

AKP'nin Fetvacısı Hayrettin Karaman: Kadınların Düğünde Oynaması Caiz Değil

Daha önce alevilere yönelik verdiği fetvalarla tepki çeken Yeni Şafak gazetesi yazarı  Hayrettin Karaman, yeni yazısında yine tartışma konusu olacak ifadeler kullandı.

Kendisine gelen soruları yanıtlayan Karaman, bu kez de “Kadınların veya kadınlarla erkeklerin birlikte, topluluk içinde dans etmeleri veya başkaca oynamaları caiz değildir” diyerek 'dans'ı hedef aldı.

Karaman şu ifadeleri kullandı:

''Bayanlar arasında kına gecesi yapıp müzik ile eğlenmekte bir sakınca var mıdır?

– Edep dâhilinde olursa böyle bir eğlence mubahtır, sakınca yoktur. Geleneğimizde olan şekil uygundur.

Dinen tesettürlü gelinlik giymekte bir sakınca var mıdır?

– Tesettürlü gelinlik giymekte bir sakınca yoktur.

Düğünde oynama vs gibi bir durum olmadan gelenlerin düğün salonunda masalarda yemeklerini yiyip oturduğu, sonrasında da takı vs ile gelin-damadı tebrik edip ayrıldığı bir düğünde erkek ve kadınların aynı salonu paylaşması mahzurlu mudur?

– Bu durum umûmî belvâ halini almıştır; yani terki zorlaşmış genel bir uygulama haline gelmiştir; bu sebeple sakınca yoktur. Kadınların veya kadınlarla erkeklerin birlikte, topluluk içinde dans etmeleri veya başkaca oynamaları caiz değildir.

Yakın arkadaşların isimlerini eğlence amacıyla gelin ayakkabısı altına yazmanın bir mahzuru var mıdır?

– Yakın arkadaşların isimlerini eğlence amacıyla gelin ayakkabısı altına yazmanın bir mahzuru yoktur.”

NE OLMUŞTU?

2012 yılında Aleviler ile ilgili bir yazı yazarak Sünni inanca sahip bir kadının Alevi bir erkekle evlenemeyeceğini söyleyen İlahiyatçı Hayrettin Karaman tepkiler üzerine kendi sitesindeki o skandal yazıyı kaldırmıştı.