MedyaFaresi MedyaFaresi

Fatmagül’ün Suçu Ne? İspanya'da fark attı

Milliyet yazarı Sina Koloğlu bugünkü yazısında Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinin İspanya'da yakaladığı başarıyı yazdı.

Eklenme: 31 Ocak 2018 17:55 - Güncelleme: 02 Şubat 2018 15:56

Sina Koloğlu'nun yazısı şöyle;

‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’, tartışmasız televizyon tarihinin ‘telenovela’ dünyasındaki yerini aldı. Latin ülkelerinde ve Orta Doğu’da ‘ezilen kadının’ da bir nevi isyanı oldu. Bu, kategorinin ötesinde bir değer aslında... Unutmayalım hikaye, Vedat Türkali’nin kaleminden çıkmıştır. Belki bu hep göz ardı ediliyor. İspanya, ‘telenovela’ kültürünün en güçlü Avrupa ülkesi diyebiliriz. Dizinin ilk bölümü ‘Fatmagül’ adıyla Nova TV’de 6 Ocak’ta yayınlandı.
Altı televizyon kanalı ve dört radyo istasyonu bulunan Altresmedia grubunun tematik kanalında... Diziler, kadın programları vs. var. Ne oldu? Kanal kendi izlenme rekorunu kırdı diyebiliriz.

En hızlı yükselen dizi

İspanya’daki izlenme ölçümlerini Kantar Media yapıyor. Onun verilerine göre yayınlandığı ilk hafta, yüzde 2.9’luk bir oran yakaladı. Bu yaklaşık 500 bin izleyici demek. İkinci hafta bu oran yüzde 4’e çıkıyor. Yani 700 bin izleyici. Ne anlama geliyor? En büyük rakibi (yani benzer formatta yayın yapan) yine İspanya’nın büyük medya kuruluş Mediaset’e ait Divinty kanalının dizinin yayınlandığı saat dilimindeki izlenme oranı yüzde 2. Yani 350 bin kişi. Zaten tematik kanalların eti budu belli... ‘Fatmagül’, tüm bu kalıpları kırıyor. Ve ‘yılların dizileri’ni de geçmiş...

10 yıllık diziyi geçti

‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’, 2007 yılından bu yana ekranda olan İspanya’nın en bilinen ‘telenovela’sı ‘La Que Avecina’ ve bizde de bilinen dizi dünyasının klasikleri arasına giren ‘Modern Family’ ve ‘The Big Band Theory’yi de geride bırakmış (Altresmedia’nın diğer kanalı Neox’ta yayınlanıyor). Dizi, yapabileceğinin çok fazlasını gerçekleştirdi.

SIRALAMAYA BAKMA

Sıralamaya bakmamak gerek. Bazen öyle oluyor. Show TV’nin yeni dizisi ‘Yuvamdaki Düşman’ için de durum böyle. ‘Nebahat Çehre’nin kabul ettiği dizi’ havalarında bir halkla ilişkiler çalışması yaptılar. Diziden ters köşe geldi, Ceren rolüyle Ece Çeşmioğlu öne çıktı. Olcay Çifthanlı (Nebahat Çehre) olsun kızı Yasemin (Aslı Tandoğan) ve oğlu Murat (Pamir Pekin) gayet usturuplu bir sunum içindeler. Pelin Öztekin (Nil Çifthanlı), Hakan Dinçkol (Alper), Çağdaş Onur Öztürk (Kemal Yılmaz) hatta Pelin Karahan kısa zaman karesinde, ilk bölümde diziyi taşıdılar. Reyting sıralamasına, 20’inci olarak giriş yaptı. Ne kadar yukarıya
tırmanır bilinmez. Sıralama bazen
yapılan işin karşılığı olamıyor.