MedyaFaresi MedyaFaresi

Eskişehir'de Tacizci Erkek Serbest Bırakıldı: Bir Daha Nerede Göreceksin?

Eskişehir’de iki kadın şort giydiği gerekçesiyle Ziya Işık isimli erkek tarafından taciz edildi. Tacizci Işık hakkında şikayetçi olan koruma talebinde bulunan Zozan Güneş, polislerden “Bir daha nerede göreceksin” yanıtını aldı.

Eklenme: 01 Mayıs 2021 00:57 - Güncelleme: 01 Mayıs 2021 01:28

Seda Balmumcu'nun haberine göre, Eskişehir’de bulunan Espark AVM’de dün iki genç kadın kıyafeti gerekçe gösterilerek Ziya Işık isimli erkek tarafından saldırıya maruz bırakıldı.

Kadınlar ‘tam kapanma’ öncesinde evlerinin yakınında bulunan alışveriş merkezi içerisindeki markete giderken 60 yaşlarında ve maske takmayan Ziya Işık tarafından hakaretlere maruz bırakıldı. Kadınların yüzlerine doğru tüküren saldırgan “Türkiye’de böyle giyinemezsiniz” diyerek hakaretler yağdırdı. Kadınlar özel güvenliğin yanına giderek durumu bildirdiklerinde ise polisi aramaları gerektiği söylendi.

Kadınların polisi aradığı sırada Ziya Işık cinsiyetçi hakaretler yağdırarak kadınların üstüne yürüdü. Bir süre sonra alışveriş merkezine gelen polise, durumu anlatan kadınlar karakola şikayetçi ve davacı olmak için ifade vermeye gitti. Ziya Işık karakoldaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Kadınlar onları korkutup, rencide eden, hakaretlerde bulunan ve cinsiyetçi küfürler eden Ziya Işık hakkında 6284 Sayılı Kanun gereği tedbir kararı talebinde bulundu ancak “Partner olmadığınız için böyle bir yaptırım uygulayamayız, koskoca şehirde bir daha nerede göreceksiniz” yanıtı aldı.

Avukatın tepkisi üzerine koruma talebi oluşturan polis, “Nasıl olsa mahkemede reddedilecek” dedi.

Tacize maruz bırakılan kadınlardan Zozan Güneş, Ziya Işık tarafından AVM içerisinde iki kez taciz edilmesine rağmen Işık’ın karakoldaki ifadesinin ardından serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

KENDİMİ GÜVENDE HİSSETMEDİĞİM HUKUK SİSTEMİNİ KABUL ETMİYORUM

BirGün’e konuşan Güneş, “Bir Kadın olarak yürüdüğüm her yolu korku ve endişe ile yürüyorum. Bir insan korkularıyla yürüyebilir mi? Yürümemeli fakat cinsiyetimden dolayı bu korku ve endişeler benimle beraber yürüyor” dedi.

“Şunu da söyleyeyim; korku sadece geceleri veya tek başına yürürken peşinde olmuyor. Yaşadığın her an seninle beraber” diyen Güneş, “Gündüz, gece demeden erkliğin olduğu her alanda bu korku ve endişe benimle beraber. Bu seferki korku beni ansızın kalabalığın olduğu kamuya açık bir alanda yakaladı” ifadelerine yer verdi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“60 yaş civarındaki bir erkek gözlerini dikip bedenimi süzüyor ulu orta ve sadece süzmekle kalmayıp cinsiyetçi hakaretlerde bulunuyor ve yine soğuk kanlılığını ve cesareti koruyarak "Türk kadınına yakışıyor mu bu şort" deyip gözleri ile halen taciz ediyor beni. Aynı alanda 2 kez aynı erkek tarafından taciz ediliyorum. Yüz binlerce kadın bu korkuyu bu tedirginliği yaşıyor... Kimileri bu korkuyu dile getiremiyor bile. Kimileri göz yummak durumunda kalıyor. Ben bugün kız kardeşlerimin sesi oluyorum. Davamdan vazgeçemiyorum. Kendimi güvende hissetmediğim bir hukuk sistemini de kabul etmiyorum.”

En Çok Okunan Haberler