Abone Ol

Düşünme setlerini kaybetmişti: AKP'li Mahir Ünal'dan dikkat çeken Cumhuriyet kutlaması

“Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” sözleriyle Cumhuriyet'in kazanımlarını hedef alan AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'a tepkiler sürüyor. Ünal sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Düşünme setlerini kaybetmişti: AKP'li Mahir Ünal'dan dikkat çeken Cumhuriyet kutlaması

AKP Grup Başkanvekili, Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal'ın, Kahramanmaraş Uluslararası 8. Kitap ve Kültür Fuarı’nda yaptığı konuşmasındaki, “Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi Mao’nun Çin kültür devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” sözleri büyük tepkiye neden olmuştu.

Cumhuriyet'in kazanımlarını hedef alan sözlerinin ardından Ünal, Cumhuriyet'in kuruluşunun 99. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ünal, Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk'ü de anarak şunları kaydetti:

 "Türkiye yüzyılı şafağında, ilelebet payidar kalacak olan Cumhuriyetimiz 99 yaşında. Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, minnetle yâd ediyorum" dedi.