Abone Ol

DIŞİŞLERİ BAKANI GİBİ: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 45 Günde 6 Ülkeye Gitti

Meclis’e sunulan 2023 teklifinde 16 milyar 98 milyonluk bütçesinin yüzde 123 artışla 35 milyar 910 milyon liraya çıkarılması öngörülen Diyanet’te başkan Ali Erbaş, 45 günde 6 ülkeye gitti.

DIŞİŞLERİ BAKANI GİBİ: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş  45 Günde 6 Ülkeye Gitti

Diyanet’in 2022’de 16 milyar 98 milyon lira olan bütçesi, yüzde 123 artışla 35 milyar 910 milyon lira olarak öngörüldü. Bunun 33 milyar 812 milyon lirası personel giderleri için ayrılırken personele ait yolluklar da 64 milyon liradan 155 milyon liraya çıkarıldı. Bütçe tartışmaları sürerken, Diyanet’in gündemini Başkan Ali Erbaş’ın yurt dışı ziyaretleri oluşturdu. Sık sık yurtiçini gezen ve illerde açılışlara giden Erbaş’ın 45 gün içinde 6 farklı ülkeye ziyaret yaptı. 

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre;  ağustos ayında üç günlük program kapsamında Kosova’ya giden Başkan Erbaş, 6 Eylül-21 Ekim tarihleri arasında yurt dışı ziyaretlerine ağırlık verdi. Erbaş, 6 Eylül’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bosna Hersek’te Kovaçi Şehitliği ve Aliya İzzetbegoviç’in gömütünü ziyaretine katıldı ve ziyarette dua etti. 8 Eylül’de yine Erdoğan’ın Hırvatistan ziyaretinde bulunan Erbaş, Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin açılışının ardından ezan okudu. 16 Eylül’de Japonya’ya giden ve hutbe okuyan Erbaş, dört gün boyunca Japonya’daki programlara katıldı. Diyanet İşleri başkanı, eylülde son yurt dışı ziyaretini Dünya Müslüman Alimler Birliği Kurucu Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin cenazesine katılmak üzere Katar’a yaptı. Erbaş, 8 Ekim’de Mevlidi Nebi Haftası kapsamında Fransa’ya gitti. Buradaki programı kapsamında namaz kıldıran, temel atma törenine ve izcilik kampına katılan Diyanet İşleri başkanı, dört günlük programın ardından Türkiye’ye döndü. Fransa dönüşü Türkiye’de çok kalmayan Erbaş, bu kez 19 Ekim’de Azerbaycan’a gitti. Şehitlik Camisi’nde akşam ezanı okuyan Erbaş, üç günlük program kapsamında Türk Devletleri Teşkilatı Üye Ülkeleri Diyanet İşleri ve Dini İdare Başkanları Toplantısı’na da katıldı.