Abone Ol

Deniz Gezmiş'in Ağabeyi: Postalının Bağcıklarını Hiç Açmadık

1968 öğrenci gençlik hareketi liderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idam edilmelerinin 50’nci yılında “Bir Avuçtular DENİZ OLDULAR...” isimli sergiyle anılıyor.

Deniz Gezmiş'in Ağabeyi:   Postalının Bağcıklarını Hiç Açmadık

Ağabeyi Bora Gezmiş, Deniz Gezmiş’in eşyalarına dair bilinmeyen detayları, son günlerini, idam edilişini ve ölümünün ardından yaşananları Odatv’ye anlattı.

“Karakolla işi olmayan bir aileydik, kardeşim idam edildi” diye söze başlayan Bora Gezmiş, bu serginin Denizlerin eşyalarının dışarı çıkarıldığı son sergi olduğunun altını çizdi.

İsmini Gazeteci Yazar Soner Yalçın’ın “Bir Avuçtular Deniz oldular” yazısından alan sergide Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un kişisel eşyaları ve Bedri Baykam’ın eserleri yer alıyor. Deniz Gezmiş ve onunla özdeşleşen yeşil parkası, hukuk fakültesi öğrencisi olduğu dönemde katıldığı eylemlerde giydiği paltosu, yargılanırken üzerinde bulunan bej hırkası, idama giderken ayağında bulunan postalları ve cezaevindeki son günlerinde yanında olan özel eşyaları ile kitapları yer sergilenirken, 6 Mayıs 1972 yılında idam edilmeden önce kaldıkları Mamak Askeri Cezaevi’nin hücreleri sergi mekanında birebir olarak canlandırılıyor ve içinde yine Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un eşyaları bulunuyor.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve 68 kuşağının tüm hayatını kaybedenleri anısına Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Bir Avuçtular DENİZ OLDULAR...” adlı sergi 30 Haziran’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nde görülebilir.