Abone Ol

Cumhuriyet'in Tartışılan Açıklamasından Sonra İki Yazar Ayrıldı

Özge Mumcu Aybars ve Alp Erinç Yeldan, Cumhuriyet’in tartışmalı ‘açıklama’sına tepki göstererek yazılarına son verdiklerini duyurdu.

Cumhuriyet'in Tartışılan Açıklamasından Sonra İki Yazar Ayrıldı

Alp Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Aybars, Cumhuriyet’in ‘Açıklama’ başlıklı yazısına tepki göstererek, gazetedeki köşe yazılarına son verdiklerini açıkladı.

Cumhuriyet gazetesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘terör manşetleri’ suçlaması üzerine ‘2. cumhuriyetçilerin dönemi’ şeklinde bir açıklama yapmış ve tepki çekmişti.

Soylu'nun hedef aldığı Cumhuriyet, Can Dündar'ı hedef aldı

TRT Haber'de yaptığı açıklamalarda Cumhuriyet'i hedef alan Soylu'ya yanıt geldi. Cumhuriyet'ten yapılan açıklamada, Can Dündar hedef alındı.

Gazete, birinci sayfasından ‘Açıklama’ başlığıyla yayınladığı haberde, şu ifadelere yer vermişti:

“Soylu, TRT Haber’deki programda, Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir ekibin Cumhuriyet gazetesini yönettiği döneme denk gelmektedir. Oysa, bugün Cumhuriyet gazetesi, bu ekibin yayın çizgisi ve tutumlarına karşı Cumhuriyet okur ve emekçileri ile birlikte dört yıl yürüttüğü hukuksal mücadele ve Yargıtay’ın da onadığı bir mahkeme kararı sonucu yönetime gelen Cumhuriyetçi kadro tarafından yayımlanmaktadır. Cumhuriyet gazetesi, 2018 Eylül ayı başında, Atatürk’ün adını verdiği ve Yunus Nadi’nin kurduğu Cumhuriyetçi çizgisine oturduğunu kamuoyuna duyurmuştur. Bu çizginin herhangi bir suç ya da terör örgütü ile ilişkilendirilmesi bir kasıtlı çarpıtmadan öteye gidemez.”

YELDAN: DEMOKRASİNİN GEREKLERİYLE BAĞDAŞMIYOR

Açıklamaya bir tepki de Cumhuriyet’te köşe yazarlığı yapan Alp Erinç Yeldan’dan geldi. Sosyal medya hesabından Cumhuriyet’teki köşe yazılarına son verdiğini açıklayan Yeldan, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet’de dün yer alan ‘açıklama’ yazısının içeriği ne gazetenin ilkeleriyle ne de demokrasi mücadelesinin gerekleriyle bağdaşmaktadır. Cumhuriyet’teki köşe yazılarıma son veriyorum. Değerli okurlarıma ve Cumhuriyet’in emekçilerine yakın ilgi ve destekleri için teşekkür ederim.”