Abone Ol

CNN'nin haritası İsrail'i çıldırttı

ABD'nin uluslararası yayın kuruluşu CNN, yayınladığı bir haberinde kullandığı haritadan 'İsrail'in ismini çıkarıp 'Filistin' yazınca İsrail çıldırdı. İsrail yayın kuruluşları CNN'i hedef haline getirerek, "Bu CNN'in ilk vukuatı değil" dedi.

CNN'nin haritası İsrail'i çıldırttı

ABD'nin uluslararası yayın kuruluşu CNN yayınladığı bir haberinde kullandığı harita ile İsrail'i çıldırttı.
Suriye'deki iç savaşa ilişkin bir harita yayınlayan CNN, haritada İsrail ifadesini kullanmadı, sadece Filistin'i yazdı. CNN'in İsrail'i haritadan çıkarması, Netanyahu hükümetine bağlı İsrail basınını çıldırttı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen "İsrail Today" gazetesi, "Bunun CNN'in ilk vukuatı olmadığını" belirterek, CNN'e yönelik sert eleştirilerde bulundu.
İsrail öfkesini gizleyemedi
Gazete, CNN için şu ifadeleri kullandı;
"Bu CNN'in İsrail'e yaptığı ilk düşmanlık değil, ancak CNN bu sefer haddini aştı. Haritadan İsrail'i silmek ne demek? Bu asla kabul edilebilir bir şey değil. CNN yüzünden dünyanın her yerinden İsrail'e düşmanlık artacak."
İsrail'in tüm bunlara rağmen o haritadan silinemeyeceğini iddia eden gazete, "Her şeye rağmen İsrail'i yok edemeyeceksiniz, bu çabaların hepsi boşa çıkacak" diyerek öfkesini gizleyemedi.
İsrail'i medyada savunmak için kurulan "Honest Reporting" de yayınladığı videoda, bunun kabul edilemez olduğunu savundu, bunun asla bir "hata" olmadığını söyledi.

CNN geri adım attı
CNN sözcüsü, İsrail'in CNN'e tepki vermesi üzerine bir açıklama yaparak, bunun "yanlışlıkla" yapılmış olduğunu savundu. İsrail ise bunun kabul edilebilir olmadığı cevabını verdi.

Yenişafak