Abone Ol

CHP'li Ağbaba: Ailelerin Seslerini Duymadılar, Kapıları Kapadılar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, PKK tarafından çocukları kaçırılan ailelerle birlikte 2017 yılında TBMM’de basın toplantısı düzenlediklerini anımsatarak, “Seslerini duymadılar, yüzlerine tüm kapıları kapadılar

CHP'li Ağbaba: Ailelerin Seslerini Duymadılar, Kapıları Kapadılar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, Gara’da PKK tarafından 13 asker ve polisin şehit edilmesini büyük üzüntü ile karşıladığını belirtti. PKK tarafından değişik tarihlerde evlatları kaçırılan ailelerle birlikte 2 Ekim 2017 tarihinde TBMM’de ortak basın toplantısı düzenlediklerini anımsatan Ağbaba, “2015 yılından itibaren ailelerle sürekli diyalog içerisinde olarak konunun kamuoyunun gündeminde kalması için çaba gösterdik. Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı’na soru önergeleri vererek ailelerin kafalarındaki soruları Meclis gündemine taşıdık. Ancak aldığımız haberle bir kez daha ailelerle birlikte yıkıldık” dedi.

Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

“PKK’nın katlettiği evlatlarımızın anaları babaları yıllardır seslerini duyurmaya çalışıyordu. Seslerini duymadılar, yüzlerine tüm kapıları kapadılar, biz CHP olarak, ailelerin sesi olduk bizi de dinlemediler. Genel Başkanımız ailelerle defalarca buluşup onların isteğiyle Başbakanla görüştü. Bugün hamaset yapanlar, özür dilemek yerine üste çıkmaya çalışıyor. Malatyalı hemşerim Semih Özbey ve şehit edilen tüm güvenlik personellerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyor, terörü bir kez daha şiddetle kınıyorum. Eli kanlı PKK’lı teröristleri lanetliyorum. Hepimizin başı sağolsun.”

BASIN TOPLANTISINDA TALEPLER NEYDİ?
Ağbaba, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ve dönemin CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ile birlikte kaçırılan asker ve polislerin aileleriyle birlikte düzenledikleri basın toplantısında kamuoyu oluşturmak istemişlerdi. Ağbaba, basın toplantısında; “Ülkede kimsenin görmediği, bilmediği, yetkililerin ise görmezden geldiği bir dram yaşanıyor. Bu aileler aslında yaşamıyor. Her evde bir dram bir hüzün var. Evimizde gülmek haram diyorlar. Bu evlerde ne anneler günü ne babalar günü kutlanıyor. Çocuklarının kokularına hasret günlerini geçiriyorlar. Bir gün değil, bir hafta değil aylardır çocuklarının serbest bırakılmasını bekliyorlar” açıklamasını yapmıştı.

Toplantıda, ailelerin başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok yetkiliyle görüştüğünü ancak bir gelişme sağlanamadığını ifade eden Ağbaba, “Kaçırılan askerler, istihbarat görevlileri ordunun, devletin namusudur. Görevleri başında örgüt tarafından kaçırıldıktan sonra yok sayılamazlar. Devlet hangi şartlarda olursa olsun kaçırılan bu görevlileri ailelerine teslim etmelidir” demişti.

Kaçırılan askerlerden Semih Özbey’in babası, dönemin Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey ise 27 aydır her gün öldüklerini ve artık sabredemediklerini dile getirmişti.