MedyaFaresi MedyaFaresi

Çatışmanın ortasında kalan NTV muhabirinin zor anları!

ABD'de siyah George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından protestoların başlaldığı Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Eklenme: 30 Mayıs 2020 16:51 - Güncelleme: 30 Mayıs 2020 17:00

ABD'de George Floyd isimli siyah bir yurttaşın polis tarafından öldürülmesinin ardından geniş çaplı protestoların başladığı Minneapolis kentinin Belediye Başkanı Jacob Frey, kentte sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Frey tarafından çıkarılan karar doğrultusunda yasağın bugün yerel saatle 20.00'de başlayacağı, sabah 6'ya kadar süreceği belirtildi.

Belediye Başkanı Frey, yaptığı açıklamada "Tüm kolluk kuvvetleri, itfaiyeciler ve tıbbi personel ile Minneapolis, St. Paul, Minnesota Kamu Güvenliği Departmanı, Minnesota Eyalet Devriyesi veya Minnesota Ulusal Muhafızları tarafından yetkilendirilen diğer personeller sokağa çıkma yasağından muaftır" ifadelerini kullandı.

Diğer yandan yasağı ihlal edenler için 1000 dolarlık para cezası ve 9 güne kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

NTV MUHABİRİ ÇATIŞMALARIN ORTASINDA KALDI

Çatışmaların yaşandığı Minneapolis’e giden NTV Wahshington muhabiri Hüseyin Günay ise sosyal medya hesabından yaşananları anlatırken polis müdahalesinin de ortasında kaldı.

Sokağa çıkma yasağının daha ilk gününde yasağa uymayan ABD’lilere biber gazıyla müdahale edildi. Bu sırada Günay’ın da gazın içerisinde kalması sonrasında “Benim de buradan ayrılmam lazım” demesi dikkat çekti. Günay, "Minneapolis’te internet yavaşladı, helikopterlerden gaz sıkıyorlar" bilgisini de paylaştı.