Abone Ol

Çarşı Grubuna Darbe davası açan Savcı açığa alındı

Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı'nın tribün liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında, Gezi direnişi nedeniyle, “Hükümeti yıkmaya teşebbüs" suçlaması ile iddianame hazırlayan Cumhuriyet Savcısı olarak zihinlere kazınan Adem M., dün Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından açığa alındı.

Çarşı Grubuna Darbe davası açan Savcı açığa alındı

Adem M.’nin hazırladığı Çarşı iddianamesinde 35 isim şüpheli olarak yer alırken, Çarşı grubu liderleri olarak tanınan Erol Özdil, Cem Yakışkan ve Numan Bülent Ergenç’e, "hükümeti yıkmaya teşebbüs" ve "silahlı terör örgütü kurma"; diğer şüphelilere ise, "hükümeti yıkmaya teşebbüs" suçlamasının yanı sıra "Çarşı grubunun liderlerinin kurduğu silahlı örgütün üyesi olmak", "kamu görevlisine direnmek", "kanuna aykırı toplantı ve gösteri düzenlemek", "ruhsatsız silah bulundurmak" gibi suçlamalar yöneltilmişti.

Görevden uzaklaştırıldı

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, Çarşı davasını açtıktan sonra İstanbul Adliyesi’nden Bakırköy Adliyesi gönderilen Adem M., önce Küçükçekmece Başsavcıvekilliği’ne atandı, sonrasında ise Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı görevine getirildi. Son süreçte Bakırköy Adliyesi’nde görev yapan Adem M., dün itibarıyla görevden uzaklaştırıldı.

Yanındakiler "nitelikli dolandırıcılıktan" tutuklandı

İddiaya göre, parasal bir mesele nedeniyle Adem M., yanında bulunan bir kadın ve bir erkek ile bir iş yerine gitti. Burada şahıslardan birinin kendisini Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu, diğerinin ise kendisini polis olarak tanıtarak para tahsil etmeye çalıştı. İddiaya göre Adem M. ise savcı olduğuna dair kimlik kartını gösterdi. Müştekilerin şikayetiyle soruşturma başlatıldı. Adem M.’nin yanında bulunan iki kişi, “nitelikli dolandırıcılık” suçundan tutuklanırken, Adem M. hakkında HSK 1. Dairesi, müfettiş görevlendirerek soruşturma başlattı. Dün ise HSK 2. Dairesi, Adem M. hakkında görevden uzaklaştırma kararı verdi.