Abone Ol

Bülent Tezcan seçim gecesi neler yaşandığını anlattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 24 Haziran baskın seçimlerinde neler yaşandığını anlattı.Tezcan Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuştu.

Bülent Tezcan seçim gecesi neler yaşandığını anlattı

Öztürk, "CHP Seçim İzleme ve Koordinasyon Merkezi'nin başında bulunan Tezcan, “seçimin ikinci tura kaldığını” neden açıkladı? Açıklamalarda hangi veriler kullanıldı? Oylar çalındı mı? Ne zaman kaybettiklerine inandı? İnce'nin ‘kaçırıldığı' söylentisini ne zaman öğrendi?" sorularını Tezcan'a yöneltti:

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi ülkede bir ‘dönüm noktası' olması nedeniyle hep konuşulacaktır. O gecenin bilinmeyen hikayeleri de ortaya çıkacaktır. Seçim gecesi hiçbir açıklama yapmayınca Muharrem İnce hakkında ‘kaçırıldı', ‘rehin alındı' söylentisi  çıkarıldı.

Bunlar için ne kadar ‘yalan' dense de açıkçası buna inanan da inandı. Bu köşenin okurlarına, İnce'nin o gece Ankara Swissotel'in 8. katında bulunduğunu duyurmuştuk. CHP Genel Merkezi'nde Seçim İzleme ve Koordinasyon Merkezi'nin başında Bülent Tezcan, Tuncay Özkan, Onursal Adıgüzel ve Muharrem Erkek bulundu. Açıklamaları Tezcan yaptı. İşte bu açıklamaların birisinde, ‘seçimin ikinci tura kaldığı' belirtildi. Oysa, sonuç farklı çıktı. O gecenin hikayesini Bülent Tezcan'dan dinledim:

BELGELİ ÇALIŞMA

Anadolu Ajansı'nın (A.A.) önceki seçimlerde de manipüle yapacağını biliyorduk.  AKP'nin oy oranını yüksekten açacak, yüzde 50'lerin üzerinde bir sınırda bağlayacaktı. İşte, bunun önüne geçmek için biz de gün içinde ve sandıklar açıldıktan sonraki bilgilerle kamuoyunu aydınlatmak istedik.

Elimizde, CHP sandık görevlilerinin bize ulaştırdığı ıslak imzalı veriler olacaktı. Bizim seçime yapacağımız itirazlar da bu tutanaklara dayanacaktı.  Belgelerin ulaşması, tutanakların bilgisayara aktarılması ister istemez ajansın geçtiği bilgilerin gerisinde olur.

Sonuçları almamız gecikmeli olacaktı ama doğru bilgiler olacaktı. Biz sandık sonuçlarını toplamıyor, tutanakları da getirtiyoruz. Elimizdeki bilgileri de kamuoyuyla paylaşmaya başladık. Seçim akşamı üç açıklama yaptık. Üçü de kendi parti görevlilerimizin taşıdığı  ve sisteme girdikleri sandık sonuç tutanaklarının açıklamalarıdır. Hepsi doğru bilgiler içeriyor.

6 puanlık fark

İlk açıklama saat 19.15: İlk açıklamayı saat 19.15'de yaptım. O saatte, A.A., sandıkların yüzde 20'sinin açıldığını, sayım sonucu oyların yüzde 60'ından fazlasını  Erdoğan'ın elde ettiği, Muharrem İnce'nin oy oranının da yüzde 20 civarında olduğunu duyurdu. A.A., o bilgileri geçtiği saatte biz ıslak imzalı tutanaklardan yüzde 5'ini sisteme girmiştik.

Bizdeki tutanaklara göre 9 bin 800 sandık açılmıştı. Buna göre İnce yüzde 40, Erdoğan ise yüzde 46 oy almış gözüküyordu. Yaptığımız ilk açıklamada A.A.'nın, Erdoğan'ın oylarını yüksek gösterdiğini belirtip, sonucu yüzde 51'e bağlayacağını kaydettim.

Bu süreçte kimsenin sandık bölgesinden ayrılmamasını istedik. Ne bizim rakamımızı ne de A.A.'nın rakamlarını değiştirmedik. Görevlilerimizden işi sıkı tutmalarını, gidişin ikinci tura kalınacağını gösterdiğini bildirdik.

Seçim ikinci tura kaldı

İkinci açıklama saat 22.09:  İkinci açıklamayı, basında yer aldığı gibi 23.30'da değil, 22.09'da yaptım. O saatte ajans, sandıkların yüzde 93'ünün açıldığını duyuruyordu Oysa, bizde sisteme giren sandık sayısı ise yüzde 39'du.  Yani, 180 bin sandıktan yaklaşık 70 binini sisteme girmiştik.

Geride, sisteme girmeyen 110 bin sandık vardı.  O saatte biz sisteme 18 milyon oy girmiştik, henüz sisteme girilmeyen oy sayısı da 40 milyona yakındı. Elimizdeki verilere göre o saatte bizim sistemimizde Erdoğan'ın oy oranı yüzde 51.77, İnce'nin oy oranı ise yüzde 33.65 gözüküyordu.

Bu rakamların tamamını açıkladım. Erdoğan'ın oy oranının yüzde 50'nin altına ineceğini değerlendirdik. Açıklamamda da, ‘Bu tablo, seçimin ikinci tura kalacağını gösteriyor.  Seçim ikinci tura kalmıştır' dedim. Açıklamamda kastettiğim seçimin ikinci tura kalacağı anlamındaydı. O saatte Erdoğan'ın oylarının ineceğine inanmıştık.

Seçimin bittiğini gördük

Son açıklama saat 00.30: Seçim gecesi son açıklamayı saat 00.30'da yaptım. O saatte ıslak imzalı tutanakların yüzde 80'den fazlası sisteme girmişti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve ajansın verilerine göre sandıkların yüzde 99'u açılmış gözüküyordu.

YSK ve ajansın verilerini, bize gelen verilerimizle de analiz ettik. Seçimin ikinci tura kalmadığını kendi sistemimizden de gördük. Meydanlarda müthiş bir gerilim vardı. Son açıklamamda, ‘Demokraside kazanmak da, kaybetmek de vardır. Sandık görevlileri, görevlerini sürdürsün. Kimse tahriklere  kapılmasın' uyarısında bulunduk. Çatışma olmaması için teyakkuz halindeydik.

Toplumsal çatışmayı tahrik eden taraf olmamaya çalıştık. Çok şey yaşandı ama Allahtan can kayıplarına yol açacak olay yaşanmadı. Aynı şekilde, Muharrem İnce adına da çekilen mesajlarda, sandık görevlilerinin görevlerini eksiksiz yapmasını istedik. Açıklamalarımızda, kendi verilerimizi açık yüreklilikle paylaştık.

Deli saçması söylenti

Seçim sonuçları büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Çünkü, parti yönetimi de, vatandaş da seçimi kazanacağımıza inanmıştı. Seçim, ikinci tura kalmayınca oluşan hayal kırıklığının itirazları da büyük oldu.

Seçim akşamı, Muharrem Bey  tehdit edilmiş, aranmış, kaçırılmalar olmuş gibi söylentiler çıkmış. ‘Deli saçması' söylentilere bazıları ciddi ciddi inanmış. O gece, ben ve Tuncay Özkan telefonla konuştuk. Yanlarında bulunan Engin Altay'la, Yaşar Tüzün'le de konuşuldu.

Muharrem Bey, tüm sonuçlar geldikten sonra açıklama yapmayı uygun buldu. Hakkında çıkarılan ‘rehin alındı. Kaçırıldı' söylentilerini de İnce'nin açıklamasından öğrendik.

‘Oylar çalındı' diyemeyiz

Önceki seçimlere göre oy çalındığı iddiaları da az. Gelen ıslak imzalı tutanaklara dayalı olarak sayım sonuçları topladık. Sayımdan kaynaklanan, sonucu etkileyecek bir rakam yok.

Bizim topladığımız  ıslak imzalı  tutanaklar ile YSK tutanakları örtüşüyor. ‘Oy çalındı' demek pek mümkün değil. Sonuç istedikleri gibi çıkmamış olabilir ama “oylar çalındı”dan, “oylar çalınmadı” dönemine ulaşılmasında partililer kadar gönüllülerin de büyük çabaları olduğunu ve oylarımıza sahip çıkarak kutlanmayı hak ettiklerini de ekleyelim.

Tezcan, üç kez kameraların karşısına geçti

CHP Genel Merkezi'nde, Seçim İzleme ve Koordinasyon Merkezi'nin başında bulunan Bülent Tezcan, Tuncay Özkan, Onursal Adıgüzel ve Muharrem Erkek'le birlikte 24 Haziran günü üç kez kameraların karşısına geçti. İlk açıklamayı saat 19.15'te yaptı.

A.A.'nın geçtiği rakamlarla kendilerinde olan bilgilerin tutmadığını söyledi. İkinci kez saat 22.09'da konuştu ve ‘Seçim ikinci tura kalmıştır' dedi. Son açıklamasını ise 00.30'da yaptı. Seçimin ikinci tura kalmadığını gördüklerini ve açık konuştuklarını söyledi.