Abone Ol

Son Dakika: Boğaziçi'nde Kayyum Protestosu: 8 Öğrenci Gözaltında

Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 232. gününde, Prof. Dr. Naci İnci’nin üniversite akademisyenlerinin yüzde 95 oranında veto etmesine rağmen Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle rektör atanması protesto edildi. 8 öğrencinin gözaltına alındığı eylem AKP Sarıyer ilçe binası önünde gerçekleşti.

Boğaziçi'nde Kayyum Protestosu: 8 Gözaltı

2 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu, yine Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 15 Temmuz’da görevden alındı. Bulu’nun yerine yardımcısı Naci İnci’nin atanması ise üniversite bileşenlerinin tepkisine neden oldu.

Cumhuriyet'in Yazarı Tuğba Özer'in haberine göre, Bugün bir kez daha bir araya gelen akademisyenler ve öğrenciler “12. Cumhurbaşkanı tarafından atanan yeni piyon Naci İnci’ye karşı tüm bileşenlerle ortak mücadele” çağrısıyla Kuzey Kampüs’ten Güney Kampüs’e protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. “Yürüyüşte kayyumlar gidecek biz kalacağız” sloganları atıldı.

Daha sonra akademisyenler, 154'üncü kez rektörlük binasına sırtlarını döndü. Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Feyzi Erçin Yalnız Değildir”, “Cemre Baytok İşine Geri Dönsün” yazan dövizler ve üzerinde “Can Candan Yalnız Değildir” yazan Can Candan fotoğrafları taşıdı.

Son Dakika: Boğaziçi'nde Kayyum Protestosu: 8 Öğrenci Gözaltında - Resim: 1

"ATAMAYI İPTAL EDİN"

Akademisyenler açıklamalarında, “Üniversitemizin iradesini ve ilkelerimizi hiçe sayarak yapılan bu atamanın iptalini talep ediyoruz” dedi

Akademisyenler ayrıca şu soruların yanıtlanmasını istedi:

- Başvuru yapan kaç rektör adayı vardı, bu adaylar kimdi?

- Adayların incelenmesi sürecinde YÖK’ün uyguladığı herhangi bir prosedür var mı?

- Başvuran adaylar arasından mülakata çağrılan var mı?

- Varsa mülakata çağrılan adaylar hangi kriterlere göre seçildi?