Abone Ol

Biontech'in kurucusu Uğur Şahin'den dünyayı meraklandıran kanser ilacı açıklaması

Covid-19'un aşısını geliştiren biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucularından Uğur Şahin, kansere karşı geliştirdikleri ilaç için iki yıl içinde deneme sürecinin başlayacağını söyledi. Prof. Dr. Şahin, firmasının kansere karşı geliştirdiği ilacın hastalara ulaşma süreci için çok yakın bir tarih verdi. Uzun yıllardır eşi Prof. Dr. Özlem Türeci ile başta bağırsak kanseri olmak üzere çeşitli kanser türlerini hedefleyen tedaviler üzerinde çalışan Prof. Dr. Şahin, geliştirdikleri ilaçların 2026'da

Biontech'in kurucusu Uğur Şahin'den dünyayı meraklandıran kanser ilacı açıklaması

VOA Türkçe'nin aktardığına göre, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan bilim insanı, "Akciğer, pankreas ve kalın bağırsak kanserlerine karşı geliştirdiğimiz ilaçların deneme süreçleri devam ediyor. Cesaret verici gelişmeler var. Önümüzdeki iki yılda yeni deneme süreçlerine geçeceğiz. Ardından gerekli mercilerden alacağımız onay sonrasında, 2026 yılından itibaren ilaçları hastalara sunabileceğiz" dedi.

İlaçların vücudun kansere karşı kendi savunma reaksiyonunun güçlendirilmesini hedeflediğini söyleyen Prof. Dr. Şahin, Covid-19 pandemisi sonrasında çalışmalarının yüzde 80’ini kanserle mücadeleye ayırdığını da ekledi.