MedyaFaresi MedyaFaresi

Bakan Gül'den Pelikancılara yeni mesaj mı: Yargı hiçbir gruptan emir almaz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı konuşmada yargı içindeki örgütlenmelere değindi.

Eklenme: 10 Ocak 2020 15:09 - Güncelleme: 10 Ocak 2020 15:13

Gül, “Yargı hiçbir yerden ve hiçbir kimseden emir almaz. Yargının emir alacağı tek yer; Anayasa ve kanunlardır. Yargı, hiçbir ideolojinin, şu ya da bu grubun değil, sadece hukukun emri altındadır.  Bu anlayışa aykırı her türlü girişimin karşısında olacağımız da bilinmelidir” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı konuşmada yargı içindeki örgütlenmelere değindi.

Gül, “Yargı hiçbir yerden ve hiçbir kimseden emir almaz. Yargının emir alacağı tek yer; Anayasa ve kanunlardır. Yargı, hiçbir ideolojinin, şu ya da bu grubun değil, sadece hukukun emri altındadır.  Bu anlayışa aykırı her türlü girişimin karşısında olacağımız da bilinmelidir” dedi.

Abdulhamit Gül'ün bu sözleri "Pelikancılar" ve "İstanbul Grubu" diye adlandırılan ekibe yönelik dile getirdiği şeklinde yorumlandı. 

AİHM’DEKİ DOSYA SAYILARI

Adalet Bakanı Gül, gündeme ilişkin yaptığı konuşmada ayrıca "Doğu Akdeniz'de uluslararası hukukun gerektirdiği tüm adımları attık. Türkiye, tarih boyunca hukuk dışı hiçbir yola tevessül etmemiştir" dedi.

Nöbetçi noterlik uygulamasıyla ilgili Gül, "9 ayda 598 bin 572 kişi hafta sonu noterde işlem yaptı" diye konuştu.

Adalet Bakanı Gül, "AİHM nezdinde Türkiye'deki ihlallere yönelik 2019'da, bir önceki yıla kıyasla ihlal kararı sayısı 140’tan 96'ya gerilemiştir" dedi.

Gül, "2019'da AİHM’de ülkemize ilişkin 732 dosya kapatılmıştır. Görülen dosya sayısı ise tüm zamanların en düşük miktarı olan 680'e gerilemiştir"  ifadelerini kullandı.

Gül, "Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıklayınca Wikipedia açılacaktır" dedi. 

"BU EN ÇOK DA FETÖ'YÜ SEVİNDİRİR"

FETÖ ile mücadele konusunda Bakan Gül, "289 fiili darbe davasının 272'sinin tamamlandığını, 17 davanın şu an derdest olduğunu ifade etmek isterim" diye konuştu.

FETÖ ile mücadelede herkesi bir torbaya doldurmanın mücadeleyi sulandıracağını vurgulayan Gül, "Bu en çok da FETÖ’yü sevindirir. Biliyorsunuz bu kripto örgüt, mücadelenin sulanması için binlerce masum insanın yaftalanmasını göze almıştı. Morbeyin listemiz bu alçakça girişimi ortaya koymuştu. Binlerce masum vatandaşımızın Bylock  tuzağına bu örgüt tarafından düşürüldüğünü gördük, üzerine gittik. Dolayısıyla mücadeleyi hukuka uygun yürütmek, lekelenmeme hakkına en büyük özeni göstermek en çok FETÖ'yü üzer. 2019 yılında Türkiye genelinde 176 bin 380 ihbar dosyası açıldı. Bu dosyalardan 119 bin 636'sında soyut ve mesnetsiz iddia nedeniyle soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar verildi" diye konuştu.

Gül, "2019'da iş hukuku alanında 391 bin uyuşmazlık arabulucuya gitmiş, 230 bini anlaşmayla sonuçlanmış. Bu, 400 mahkemenin 1 yılda bakacağı iş demek" ifadelerini kullandı.

“AİLE İÇİ VE KADINA YÖNELİK ŞİDDET BÜROSU'NUN YAYGINLAŞTIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILDI”

Gül, "Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Bürosu'nun Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için tüm çalışmalar yapıldı. Bu konuda elbette yargı sonuçtur, olan hadiseyi cezalandırır ama ortak dileğimiz o kişi bu şiddete maruz kalmadan, yaralanmadan, saldırı yapılmadan bu işlerin önlenmesi" diye konuştu.

Gül, "Geçen yıl gelen 176 bin 380 ihbar dosyasından 119 bin 636'sında savcılık makamı, 'soyut ve mesnetsiz iddia' nedeniyle soruşturmaya yer olmadığına karar vermiştir" dedi.