Abone Ol

Ali Babacan'dan Erdoğan'a Sert Yastık Altı Tepkisi

Deva Partisi Genel Başkan'ı Ali Babacan partisinin Mersin Kongresinde yaptığı konuşmada iktidarın ekonomi politikasını eleştirdi.Babacan Cumhurbaşkanı ve akraba bakanı savunmaya çalışanlar beyhude bir çaba içinde dedi.

Ali Babacan'dan Erdoğan'a Sert Yastık Altı Tepkisi

Ali Babacan Mersin'de katıldığı partisinin Birinci Olağan Erdemli İlçe Kongresi'nde gündemi değerlendirdi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın lebaleb kongresi sırasında yaptığı döviz çağrısına yanıt verdi.

Babacan, "Devletin 130 milyar dolarlık döviz rezervini erittiler, bir yandan da döviz borçlandılar. Merkez Bankası’nın kendisinin sahip olduğu döviz tükendi, kasasında borçlandığı döviz duruyor" diyerek eleştirilerini şu şekilde yöneltti:

"Bugün çıkmış diyor ki, ‘yastık altında döviz, altın varsa getirin’ diyor. Sen bu milletin alın teri olan dövizi tüket, ondan sonra milletten döviz, altın iste. Pandemi çıktığında da bütün dünya vatandaşına doğrudan destek verirken, IBAN numarası vermişlerdi. Bu millet yanlışlarınızın bedelini ödemek zoruna değil."

"BİLMİYORSANIZ ÖĞRENİN..."

Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde eriyen 130 milyar dolar tartışmasıyla ilgili Babacan, "Biz Merkez Bankası’nın eritilen 130 milyar dolarlık rezervini gündeme getirdikten sonra, işin ehli herkes aynı soruyu sordu.

Bu konuyu sağa sola çekmek isteyenler, saçma sapan argümanlarla taraflı Cumhurbaşkanını veya akraba bakanı savunmaya çalışanlar beyhude bir çaba içerisinde.

Önce Merkez Bankası’nın internet sitesinden hangi sayfaya ve verilere bakılacağını öğrenmeliler. Önce şu brüt rezerv ile net döviz pozisyonu arasındaki farkı öğrenin. Bilmiyorsanız, arayın Merkez Bankası’nı, 25 yaşındaki genç bir uzman yardımcısını göndersinler. 5 dakikada anlatırlar. Öğrenmenin yolunu da gösteriyoruz” dedi.

DÖVİZ SATMA TARTIŞMASINA İLİŞKİN DE KONUŞTU

"Önce sessiz kalıp, duymuyor numarası yaptılar. Sonra dayanamayıp, ‘Döviz satıldı ama piyasa ve hukuk kurallarına uygun satıldı’ diyen Babacan şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi de ‘Öyle bir rezerv yok ki nasıl satalım?’ diyerek inkâr moduna giriyorlar. Bir başka vahim hata daha yapıyorlar. Bu dövizlerin TL karşılığı satıldığını söyleyerek sanki masum bir işmiş gibi anlatmaya çalışıyorlar. Yok, ne yapacaksın? Bedava mı dağıtacaksın?

Tabii ki TL karşılığında satacaksın. Bu rezervler; Merkez Bankası’nın ilan ettiği serbest kur rejimine aykırı bir şekilde eritilmiştir. Şeffaf olmayan bir biçimde, örtülü ve dolambaçlı yollarla harcanmıştır."