Abone Ol

Polisin taciz ettiği genç kadın konuştu: İkiyüzlüler..

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi tutuklu avukatlar için Ankara Kızılay’da, Sakarya Caddesi’ne eylem yapan TAYAD’lı ailelere destek olan bir üniversite öğrencisi Merve Demirel, polisin tacizine uğradı

Artı TV’de konuk olduğu programda yaşadıklarını anlatan Demirel, şunları söyledi:

"16 yıldır bir AKP iktidarı var bu ülkede. Söylemlerini özellikle başörtüsü üzerinden dillendiriyor. 28 Şubat’ta yaşananlardan sonra başörtülü kadınlara güvenli bir yaşam varan da AKP. Ama kendi hakkını aramak isteyen bir başörtülüye yapılan bir taciz var.

Hiçbir şekilde dillendirmiyorlar bunu. Aksine polisin yaptığı bu tacizin, polis kayıtları üzerinden ilerleyen bir şey de var sosyal medyada. Bunun çok etkisi olduğunu da düşünüyorum. Başörtüsü meselesinden dolayı, biraz bağlamının dışına çıktığını düşünüyorum. Bu AKP’nin ikiyüzlülüğünü ortaya koyuyor. Hiçbir söylemlerinde samimi değiller.

Polisin haysiyetsizce yaptığı muamelenin yarattığı utanç kesinlikle polise aittir. Bu utanç bana yüklenemez. Haysiyetsizleştirilen, itibarsızlaştırılan ben değilim, tacizci polistir. Toplumda böyle bir algı var; tecavüzcülerin, tacizcilerin, onursuzca muamele yapanların yarattığı utanç kadınlar üzerine yüklenmeye çalışılıyor. Bu utanç onlara aittir."

Sosyal medyadan yayınlanan ve infial yaratan görüntülerle ilgili yetkililerin harekete geçmesi bekleniyor.

Yaşanan iğrenç olayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP'li Sezgin Tanrıkulu, "Gözaltına alınırken bu iğrençlik ve rezaleti yaşayan genç yurttaşımızla konuştum. Yarın Ankara’da beraber suç duyurusunda bulunacağız." dedi.

Polisin taciz ettiği genç kadın konuştu: İkiyüzlüler.. - Resim: 1

Tanrıkulu, bakanları göreve çağırdı

Görüntülere sosyal medyadan tepki gösteren CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Rezalet. Söylenecek başka bir kelime yok. Bu polis memuru derhal açığa alınmalı, soruşturma başlatılmalı ve tutuklanmalıdır” ifadeleriyle paylaştı. Tanrıkulu, mesajında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da etiketledi.

Suç duyurunda bulunacağız

Sosyal medya hesabından dün bakanlara çağrıda bulunan  CHP’li Sezgin Tanrıkulu bakanlardan henüz bir yanıt gelmediğini açıkladı. Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nı da göreve davet eden Tanrıkulu, “Hiç bir resmi kurumdan yanıt alamadık. Ben gözaltına alınırken bu iğrençlik ve rezaleti yaşayan genç yurttaşımızla konuştum. Yarın Ankara'da beraber suç duyurusunda bulunacağız.” dedi.