MedyaFaresi MedyaFaresi

THY uçağında koronavirüs paniği: 132 kişi karantinada

Tahran- İstanbul seferini yapan THY uçağı koronavirüs şüphesi nedeniyle Ankara'ya iniş yaptı. Esenboğa Havalimanı'na çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. İran’dan gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacak.

Eklenme: 25 Şubat 2020 14:00 - Güncelleme: 25 Şubat 2020 14:51

Türk Hava Yolları'nın (THY) Tahran-İstanbul seferini yapan TK879 sayılı uçağı, koronavirüs şüphesiyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Havalimanına çok sayıda ambulans sevk edilirken, bakanlık ve il sağlık müdürlüğü yetkilileri uçağın içine girerek yolcu muayenelerini yaptı.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN İLK AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uçakta bulunanların karantinaya alınacağını belirterek "THY'ye ait uçakla gelen 132 Türk yolcu ve mürettebat karantina için Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir." ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamaları şöyle;

"Bilindiği üzere, 23 Şubat'tan itibaren, komşumuz İran’la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı olarak kapalıdır ancak havayoluyla ülkemizden İran’a dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir.

İran’dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için ise özel bir sefer düzenlenmiştir. İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır.
Bu çerçevede THY’ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara’ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir.

Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır."