Abone Ol

ABD Dışişleri Sözcüsü Price'a Fahrettin Altun'dan Yanıt: Eleştiremez!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın Twitter'dan yaptığı paylaşıma İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan yanıt geldi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Price'a Fahrettin Altun'dan Yanıt: Eleştiremez!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Amerika Birleşik Devletleri (ABD), kendi topraklarında yabancı medya kuruluşlarının faaliyetlerini düzenlerken, Türkiye'nin düzenlemelerini eleştiremez. İkili ilişkilerde eşitsizlik dönemi bitmiştir" dedi.

İletişim Başkanı Altun, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) bazı yabancı haber kuruluşlarına yönelik lisans kararına ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın Twitter'dan yaptığı paylaşımı alıntılayarak, yanıt verdi.

Altun, İngilizce yaptığı paylaşımda, Price'ın RTÜK'ün düzenlemesiyle ilgili eleştirilerine yönelik "Egemenlik ve mütekabiliyet, uluslararası ilişkilerin köşe taşlarıdır. ABD, kendi topraklarında yabancı medya kuruluşlarının faaliyetlerini düzenlerken, Türkiye'nin düzenlemelerini eleştiremez. İkili ilişkilerde eşitsizlik dönemi bitmiştir" açıklamasında bulundu.

ABD DIŞİŞLERİ NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Amerika’nın Sesi (VOA), DW Türkçe ve Euronews haber kuruluşlarına lisans zorunluluğu getirmesiyle ilgili olarak, "ABD  Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), Amerika'nın Sesi ve diğer özgür medya platformlarına yayın şartlarını uygulayarak medyada hükümet kontrolünü artırma kararından endişe duyuyor." ifadelerini kullandı.

Price, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Güçlü bir demokrasi için özgür medya şarttır" değerlendirmesinde bulundu.Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Amerika’nın Sesi (VOA), DW Türkçe ve Euronews haber kuruluşlarına lisans zorunluluğu getirmesiyle ilgili kararını 21 Şubat günü internet sitesinde yayınlaması sonrasında VOA tarafından yapılan açıklamada karara yasal yollardan itiraz edileceği bildirdi.

"İnternet dağıtımı için bir lisans gereksiniminin olası tek amacı sansür uygulamaktır" 

Amerika'nın Sesi'nin açıklamasında, "Lisans, radyo ve TV yayıncılığında kullanılan bir kuraldır, çünkü yayın spektrumu sınırlı bir kamu kaynağıdır ve hükümetlerin, bunun daha geniş kamu yararına kullanılmasını sağlamak için spektrumu düzenleme sorumluluğu vardır. Bununla birlikte internet, sınırlı bir kaynak değildir ve internet dağıtımı için bir lisans gereksiniminin olası tek amacı sansür uygulamaktır" denildi.

RTÜK Üyesi Taşçı ise bundan sonraki süreç hakkında, "RTÜK’ün sitelerin erişimini engelleme istemini Ankara Sulh Ceza Hakimliği ya kabul ya da reddedecek. Hakimlik, RTÜK’ün erişimin engellenmesi talebini yerinde bulursa haber siteleri bu karara karşı bir üst mahkemeye itiraz edebilecek. Basın özgürlüğü de son söz de artık yargıda" ifadesini kullandı.