Abone Ol

72 Saat Doldu: DW, VOA ve Euronews için Söz Artık Yargıda

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, uluslararası üç haber sitesinin lisans için tanıdığı 72 saatlik sürenin dolduğunu belirterek, kuruluşlar için sürecin nasıl işleyeceğini yazdı.

72 Saat Doldu: DW, VOA ve Euronews için Söz Artık Yargıda

RTÜK üyesi  İlhan Taşcı, uluslararası üç haber sitesinin lisans için tanıdığı 72 saatlik sürenin dolduğunu belirterek, Amerika'nın Sesi, Deutsche Welle ve Euronews'in başvuruda bulunmadığını duyurdu. Taşçı sürecin nasıl işleyeceğini anlattı.

Taşçı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,

"1-RTÜK’ün http://amerikaninsesi.com http://dw.com ve http://tr.euronews.com a lisan almaları için verdiği 72 saatlik süre doldu.Hiçbiri başvuruda bulunmadı. Süreç nasıl işleyecek? RTÜK, sitelerin erişiminin engellenmesi istemiyle Ankara Sulh Ceza Hakimliğine başvuracak.

2- RTÜK’ün sitelerin erişimini engelleme istemini Ankara Sulh Ceza Hakimliği ya kabul ya da reddedecek. Hakimlik, RTÜK’ün erişimin engellenmesi talebini yerinde bulursa haber siteleri bu karara karşı bir üst mahkemeye itiraz edebilecek. Basın özgürlüğü de son söz de artık yargıda" ifadesini kullandı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Amerika’nın Sesi (VOA), DW Türkçe ve Euronews haber kuruluşlarına lisans zorunluluğu getirmesiyle ilgili olarak, "ABD Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), Amerika'nın Sesi ve diğer özgür medya platformlarına yayın şartlarını uygulayarak medyada hükümet kontrolünü artırma kararından endişe duyuyor." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Alman haber kuruluşu Deutsche Welle (DW) ve ABD merkezli Voice of America (VOA) Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Türkiye'de çevrimiçi yayın yapmak için talep ettiği lisans için başvuru yapmayacaklarını açıklamıştı.

"İnternet dağıtımı için bir lisans gereksiniminin olası tek amacı sansür uygulamaktır" 

Amerika'nın Sesi'nin açıklamasında, "Lisans, radyo ve TV yayıncılığında kullanılan bir kuraldır, çünkü yayın spektrumu sınırlı bir kamu kaynağıdır ve hükümetlerin, bunun daha geniş kamu yararına kullanılmasını sağlamak için spektrumu düzenleme sorumluluğu vardır. Bununla birlikte internet, sınırlı bir kaynak değildir ve internet dağıtımı için bir lisans gereksiniminin olası tek amacı sansür uygulamaktır" denildi.

ENGELLEME OLURSA DİYE REHBER YAYINLADILAR 

Voice of America Twitter üzerinden erişimin engellenmesi durumunda sitelerine nasıl girilebileceğini gösteren bir yazı paylaşmıştı.

RTÜK, verilen süre içerisinde lisans başvurusunda bulunmayan kuruluşların web sitelerine erişim engeli getirilmesini mahkemeden talep edebilecek. Son kararı ise mahkeme verecek.

72 Saat Doldu: DW, VOA ve Euronews için Söz Artık Yargıda - Resim: 1RTÜK 72 Saat Vermişti: DW ve VOA Lisans Başvurusu Yapmayacak