Abone Ol

2017 Kurban Bayramı ne zaman? Tatil kaç gün olacak?

Kurban Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı'nın sona ermesi ile vatandaşlar Kurban Bayramı'nın ne zaman başlayacağını merak ediyor. Kurban Bayramı'nda tatil planı yapmak isteyenler için geri sayım başladı.

2017 Kurban Bayramı ne zaman? Tatil kaç gün olacak?

Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek sorusu son günlerin en fazla merak edilen konuları arasında yer alıyor. Yılın ilk dini bayramını geride bırakmaya hazırlandığımız günlerde Kurban Bayramı tatili ne kadar sürecek sorusu da bir diğer merak edilen konu arasında yer alıyor. 30 Ağustos'tan 1 gün sonra başlayacak olan Kurban Bayramı için vatandaşlar tatil planlarını yapmak için Kurban Bayramı'nın hangi tarihe denk geldiğini öğrenmek istiyorlar. İşte 2017 Kurban Bayramı'na ilişkin detaylar...

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı, her yıl biraz daha geriye gelerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı'nın dört günü olacak. Yani bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak.

AREFE GÜNÜ TAM GÜN OLABİLİR

Özellikle tatil merkezlerinin merakla beklediği tatil uzatma ve birleştirme kararı bu yıl uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu gelişmeyle birlikte toplam tatil süresi 6 güne çıkabilir.

KURBAN BAYRAMI NE ANLAMA GELİYOR?

Sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.