MedyaFaresi MedyaFaresi

100 bin aboneli YouTube kanalının aylık reklam geliri ne kadar?

İngiltere'de yaşayan ve 139.000 kişinin abone olduğu 'Joe Fazer' adlı YouTube kanalından fitness videoları yayınlayan 18 yaşındaki bir genç, bir ayda bu işten ne kadar kazandığını açıkladı.

Eklenme: 25 Mayıs 2020 09:55 - Güncelleme: 25 Mayıs 2020 10:25

Farrington YouTube kanalına 2012 yılında başlamış ve bugüne kadar farklı kanallar da kurmuş. 18 yaşındaki genç, parayı videolarındaki sponsorlar ve reklamlar aracılığıyla kazandığını söylüyor. Bu kanalı yaratmadan önce fitness'a başlayan Farrington, Yaşadığı dönüşümü paylaşmış ve bu paylaşımı internette viral hale gelerek 26 milyon kez izlenmiş.

Google AdSense para kazandırıyor

WebTekno'nun haberine göre; YouTube'da video yaratıcıları, 'CPM oranı' adı verilen bir yöntemle çalışan Google AdSense üzerinden para kazanıyorlar. CPM ya da '1.000 video görüntülenmesi başına maliyet', üreticiden üreticiye değişiyor ve hiçbir üretici sürekli aynı CPM oranına sahip olmuyor.

CPM birçok faktöre bağlı: izleyicilerin normal olarak videonun neresinde azaldığından tutun da videonun kendine çektiği reklamcılara kadar. Birçok yaratıcı mümkün olan en fazla parayı kazanabilmek için çeşitli reklam yerleştirme stratejilerine sahipler. 

Örneğin reklam verenler, bilgi veren işletme bağlantılı videolara, vlog stili videolardan daha fazla para veriyorlar. Oran aynı zamanda sezona göre de değişiyor. Örneğin yılın başında düşük CPM oranları, yılın sonunda doğru yüksek oranlarla yer değiştirebilir. Küfür ya da telifli müzik içeren videolar YouTube tarafından işaretlenebilir ve parasından edilebilir.

Bu durumda yaratıcı ya çok zor para kazanır ya da hiç kazanamaz. YouTube'un en büyük yıldızlarından biri olan David Dobrik, haftalık olarak videoları ortalama 10 milyon kez izlense de AdSense'ten aylık olarak yalnızca 2.000 dolar civarı kazandığını söylemişti. 

2 yıl önce vücudunun fitness ile beraber nasıl değiştiğini gösterdiği videosuyla ün kazanan Farrington, bu videodan AdSense aracılığıyla 8.000 dolar kazanmış. Hatırlatmak gerekirse bu video toplamda 26 milyon kez izlenmişti. Bu video sayesinde 60.000 civarında abone kazanan Farrington, aylık olarak kanalından 560 dolar civarında bir para kazanıyor.

Genç YouTube yıldızı, sponsorluk anlaşmalarından gelen parayla YouTube'dan gelen paranın oranının yüzde 70'e yüzde 30 olduğunu söylüyor. Farrington'ın İngiltere'nin popüler protein tozu şirketi My Protein ile uzun dönemli bir sponsorluk anlaşması bulunuyor.