MedyaFaresi MedyaFaresi

Zülfü Livaneli inşaattaki genç yeteneği buldu

Sanatçı Zülfü Livaneli, Twitter’da paylaştığı ve inşaatta Kürtçe şarkı söyleyen genci buldu. Şarkı söyleyen gencin Vanlı olduğunu açıklayan Livaneli, “Elimizden geleni yapalım” dedi.

Eklenme: 09 Şubat 2020 15:56 - Güncelleme: 09 Şubat 2020 17:34

Livaneli, yeteneği bulduğunu Mahsun Kırmızıgül’e verdiği yanıtta açıkladı. Müzisyen Mahsun Kırmızıgül de Kürtçe söyleyen genci Twitter’da paylaştı ve “Zülfü abi, bu muhteşem sesin sahibini arıyor. Bu arkadaşı tanıyanlar bize ulaştırsınlar. Bende bu güzel sese aranjörlük yapacağım” dedi.

Livaneli de yanıt olarak “Bulduk Mahsuncum. Vanlı. Elimizden geleni yapalım” dedi.

İşte o video...

Ayrıca iktisatçı Nesrin Nas ve gazeteci Yazgülü Aydoğan’a da cevap yazan Livaneli, “Nesrin hanım Gönderdiğiniz video büyük bir olaya dönüştü. Bizim organizasyon konuşuyor çocukla. Çok teşekkürler” ifadelerini kullandı. 

Genç yetenek Akbaşlı konuştu: Birçok dertle karşılaştım, ondan dolayı böyle okuyorum herhalde

Evrensel'den Cengiz Anıl Bölükbaş, kilamı okuyan Murat Akbaşlı ve onu gündeme taşıyan Zülfü Livaneli'yle konuştu. Evrensel'in haberi şöyle:

Okulu bıraktı, çobanlık ve inşaatçılık yaptı

Murat 2000 yılında Van'da dünyaya geldi. Ailesi, Van'ın Saray ilçesine bağlı Turanköy Köyü'nden. Murat 10 kardeşli bir ailenin çocuğu. 8 kız ve bir erkek kardeşi var. Kendisi ailenin 6. çocuğu. Ailenin 4 çocuğu okurken geri kalanları ya işte çalışıyor ya da işsizler. Murat, ilkokul 8. sınıfa kadar okumuş. 8. sınıfı bitirdikten sonra okulu bırakmış. Murat bunun sebebini ise "Olmadı abi, yapamadım" diyerek açıklıyor. Okulu bırakmasının ardından çobanlık yapmış Murat. Van'da babasının koyunları varmış. Babası yılın 6 ayı tarımla uğraşırken 6 ay da oturuyormuş. Annesi ise ev hanımı. Belli bir süre çobanlık yaptıktan sonra Bursa'ya amcaoğlunun yanına gitmiş. Bursa'da belli bir süre inşaatlarda çalışmış. Boyacılık yapmış. Ardından Van'a gidip tekrardan İstanbul'a çalışmaya gitmiş.

"Bu kadar yayılacağını bilmiyordum"

Konu sosyal medyada gündem olan videoya geliyor. Videonun nasıl çekildiğini Murat şöyle anlatıyor: "İnşaatta çalışıyordum. Bir gün inşaatın mimarı yanıma geldi. 'Şarkı söyle, videoya çekeceğim, sana kaset yapalım' dedi. Ben de şarkı söylemeyi sevdiğim için okudum. Valla ben de bu kadar yayılacağını bilmiyordum. Zaten haberim yoktu. Görünce ben de şaşırdım. Bu kadar yayılması tesadüf..."

"Yaşadığım sorunlar, dertler beni şarkı söylemeye itti"

En çok kimleri dinlediği sorusunu ise "En çok Aşık Veysel'i seviyorum bir de Şakiro'yu" diye yanıtlıyor. Şarkı söylemeye ne zaman başladığı ve kilamı bu kadar nasıl duygulu okuduğu sorusuna şöyle yanıt veriyor: "Birçok dertle karşılaştım. Ondan dolayı böyle okuyorum herhalde. Küçükken evimizin bir odası vardı. 12 kişi o odada kalırdık. Hayatın kendisi çok yorucu zaten. Yaşadığım sorunlar, dertler beni şarkı söylemeye itti."

Zülfü Livaneli'nin danışmanları Murat ile iletişime geçmiş. Murat'a, eğitim verileceği ve konserlere çıkarılmak istendiği söylenmiş. Murat teklifi kabul etmiş. Murat geleceğe dair beklentilerini ise "Huzur istiyorum abi, huzur olmayınca hiçbir şey olmuyor. Bir de daha iyi yaşam koşulları" diyerek anlatıyor.

Livaneli: Diyarbakır konseri başta olmak üzere belki konuk sanatçı olarak sahne verebilirim

Videoyu kendisine Nesrin Nas'ın gönderdiğini söyleyen Livaneli, "Çok beğendim. Hakikaten çok olağanüstü bir yorumu ve sesi var. Böyle doğal, hayatın içinden söylüyor. Özel olarak şarkı ve türkü söylemeye uğraşmıyor. İşini yaparken, duvarı sıvarken söylüyor. O çok hoşuma gitti" dedi. Ayrıca dengbêj geleneğinin devam etmesi gerektiğini belirten Livaneli, "Dengbêj Türkiye'nin çok büyük bir zenginliği. Bu müzik tarzı devam etmeli. Dolayısıyla, Diyarbakır konseri başta olmak üzere belki konuk sanatçı olarak sahne verebilirim. Zaten böyle gençlere sahneler veriyorum. Ali İhsan diye bir arkadaşımızı da çıkarmıştık. Kısacası çocuğun sesini çok beğendim" diye konuştu.